'Polsko Polákům!' křičel muž na čtrnáctiletou dívku. V zemi přibývá rasistických útoků

"Čistá krev, střízlivá mysl," stojí na transparentu krajní pravice při Pochodu nezávislosti v listopadu 2017 (ilustrační foto). | Foto: Agata Grzybowska | Zdroj: Reuters

„Polsko Polákům!“ Tohle heslo předcházelo ve středu odpoledne ve varšavské čtvrti Ochota, v ulici plné nižších panelových domů lemovaných stromořadím, rasistickému útoku na čtrnáctiletou dívku tureckého původu. Vracela se ze školy, když ji slovně a fyzicky napadl neznámý muž. Dívka pak skončila v nemocnici.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočníka dívka popsala jako čtyřicetiletého muže. Kromě nadávek jí podle vyšetřovatelů způsobil při napadení i drobná zranění. Věc vyšetřuje policie, která odmítá sdělit více informací. Nepotvrdila ani zatím, zda šlo o rasově motivovaný čin.

„Podle dat prokuratury stoupl počet rasisticky motivovaných činů z 281 v roce 2015 na 417 v roce 2016.“

„Je to pro nás nesmírně závažná věc. Považujeme ji za prioritní,“ řekla polským médiím mluvčí policie ve čtvrti Ochota Edyta Wisowská.

Premiér útok odsoudil

Věc vyšetřuje i varšavská prokuratura. „Vedeme vyšetřování ve věci násilí proti mladistvé poškozené,“ sdělil mluvčí prokuratury s tím, že se pátrá po pachateli. „Z výpovědi dívky vyplývá, že k ní přišel čtyřicetiletý muž a řekl jí slova svědčící o averzi z důvodu národnosti.“

Incident po dvou dnech na twitteru odsoudil premiér Mateusz Morawiecki ze strany Právo a spravedlnost. „V Polsku není pro rasismus místo. Útok na dívku z důvodu barvy kůže si zasluhuje nejostřejší odsouzení. Uděláme všechno, aby bylo Polsko bezpečné pro všechny,“ napsal předseda vlády. Útok na sociálních sítích odsoudil i ministr vnitra Mariusz Błaszczak.

Nevládní organizace, například Centrum monitorování rasistického a xenofobního chování či Polská společnost antidiskriminačního práva, v posledních letech upozorňují na rostoucí počet útoků s rasistickým či xenofobním pozadím.

Útok na mešitu jako výtržnictví

Na konci listopadu došlo k útoku na Muslimské kulturní centrum ve Varšavě, útočníci vysklili kameny okna.

Polskou metropolí prošel pochod nacionalistů. Podle policie přišlo 60 tisíc lidí

Číst článek

Policie pak zadržela 34letého muže, v jehož bytě při prohlídce našla letáky nabádající k nenávisti na základě náboženských rozdílů. Obviněn je z výtržnictví.

Podle dat prokuratury stoupl počet takových činů z 281 v roce 2015 na 417 v roce 2016.

„Od léta 2015 se objevil ohromný nárůst projevů xenofobie. Předpokladem byla migrační krize. Spojilo se to s volební kampaní. Strach z muslimů byl uměle vytvořen. Ten kontext využívají krajní nacionalistické organizace. Takové ideologii podléhá obzvlášť mladší generace,“ řekl v září na panelové diskuzi o xenofobii sociolog Rafał Pankowski z Varšavské univerzity.

Pochod jako oslava i projev nenávisti

Heslo „Polsko Polákům“, které měl křičet na dívku útočník ve Varšavě, bylo i jedním z hesel na Pochodu nezávislosti. Ten se konal na státní svátek 11. listopadu ve Varšavě a šlo v něm podle odhadů na 60 tisíc lidí, včetně rodin s dětmi.

Část účastníků pochodu, který organizovala radikální nacionalistická sdružení, otevřeně křičela rasistická, xenofobní a antisemitská hesla, třeba „Bílá Evropa“ nebo „Polsko celé jenom bílé,“ „Evropa bílá, anebo pustá“.

To o několik dní později zkritizoval prezident Andrzej Duda. Kritika zněla i z Evropské unie.

Ministr vnitra Mariusz Błaszczak byl ale mírnější. „Svátek nezávislosti probíhal ve velmi dobré atmosféře, bylo bezpečno. Mohli jsme vidět bíločervené vlajky na ulicích Varšavy, byl to pěkný pohled,“ řekl den po pochodu.

Podpálení kanceláře jako terorismus

V posledních týdnech nepřibývá jen činů s rasistickými motivy, ale i těch politicky motivovaných. Od prosince došlo k několika útokům na poslanecké kanceláře poslanců Práva a spravedlnosti.

V polovině prosince čtyřicetiletý muž podpálil poslaneckou kancelář ministryně bez portfeje Beaty Kempové. Muže policie dopadla o dva dny později, byl obviněn z teroristického útoku a hrozí muž až 15 let vězení.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme