Polská justiční reforma zavádějící kázeňské postihy soudců porušuje právo EU, rozhodl unijní soud

Reforma polské justice zavádějící systém kázeňských postihů soudců porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru v pondělí dospěl Soudní dvůr Evropské unie, který vyhověl žalobě Evropské komise v několikaletém sporu s polskou konzervativní vládou o politické ovlivňování polských soudů. Kárné kolegium polského nejvyššího soudu, které mělo pravomoc rozhodovat o odvolání soudců, nebylo podle nejvyššího orgánu unijní justice nestranné a nezávislé.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská justiční reforma zavádějící systém kázeňských postihů soudců porušuje právo Evropské unie | Foto: IndypendenZ | Zdroj: Twenty20

Pondělním verdiktem končí pro Varšavu povinnost platit do unijní pokladny každý den pokutu ve výši půl milionu eur (11,8 milionu korun). Pokud se však rozsudku nepodřídí, může soud Polsku udělit další finanční sankci.

Polsko v rámci reformy kritizované domácí opozicí i unijními orgány v prosinci 2019 přijalo zákon měnící vnitrostátní pravidla organizace obecných soudů a polského nejvyššího soudu.

‚Fingovaný pochod nenávisti‘. Polská vláda odsoudila nedělní demonstraci, lidem se nelíbí směřování země

Číst článek

Podle komise předpis, který svěřil rozhodování o kárných prohřešcích soudců do rukou kárného kolegia, jehož nezávislost a nestrannost není zaručena, omezil nezávislost polských soudů.

Podle pondělního verdiktu může ovlivnit nezávislost polských soudců už pouhá vyhlídka, „že by takový orgán mohl rozhodovat o otázkách týkajících se jejich postavení a výkonu jejich funkce“.

Unijní soud kromě toho dospěl k závěru, že s ohledem na „poměrnou šíři a nepřesnost ustanovení novelizačního zákona“ by mohl tento předpis vést k omezení záruky přístupu občanů k nezávislému a nestrannému soudu.

Soud Evropské unie již před dvěma lety vydal předběžné opatření, které nařizovalo Polsku až do vynesení verdiktu činnost kárné komory pozastavit. Polská vláda to odmítla a soud proto předloni v říjnu vyměřil Varšavě pokutu milion eur denně.

Polsko později nahradilo disciplinární komoru jiným orgánem a domáhalo se zrušení pokuty. Soud Evropské unie ji v dubnu pouze snížil na polovinu. Pondělím povinnost platit končí, avšak Varšava musí uhradit celou dlužnou částku. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme