Do varšavských ulic vyrazily tisíce demonstrantů v talárech. Protestují proti kontroverzní soudní reformě

Tisíce polských soudců v sobotu protestovaly ve Varšavě proti zákonu o reformě soudnictví. Novela podle nich nepřípustně omezí nezávislost soudů. Pochod soudců v talárech prošel centrem města od budovy Nejvyššího soudu k prezidentskému paláci a k budově polského Sejmu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Protestujeme za obranu práv obyvatel.“ Podle tajemníka advokátní komory Rafala Debowského je to protest na obranu občanských práv a demokracie v Polsku. „Novela zákona zásadně ohrožuje oddělení moci zákonodárné, výkonné a soudní,“ říká.

Polské kolegy přijeli podpořit soudci z mnoha evropských zemí, včetně pražského soudce Tomáše Novosada. „V Polsku se dějí velmi špatné věci a pro nezávislost soudnictví i celou zemi je to katastrofální. Přijeli sem soudci z 22 zemí celé Evropy, takže Češi tu samozřejmě nesmí chybět,“ říká.

Tusk vyzval Poláky k protestům proti soudní reformě. Walesa prohlásil, že stane v čele pochodu na Varšavu

Číst článek

„Děkuji, že bráníte naše práva,“ stálo na jednom z transparentů v průvodu, ve kterém vlály i vlajky Polska a Evropské unie. Cestou od sídla nejvyššího soudu k sídlu parlamentu soudci nesli hesla protestu: „Právo na nezávislost“ a „Právo na Evropu“. Hodně demonstrantů šlo v talárech, jiní si je nesli přehozené přes ruku.

Bezprostředním důvodem sobotního pochodu se stal zákon, který minulý měsíc přijali polští poslanci hlasy vládní většiny. Ten umožňuje postihnout soudce, kteří se stavějí proti kontroverzní soudní reformě, prosazované konzervativní vládou. Polský kabinet kritiku odmítá a tvrdí, že zákon má zabránit chaosu v justici.

„Je to ten nejostudnější zákon za poslední roky. Je zjevně v rozporu s ústavou i právem Evropské unie. Likviduje nezávislost soudů a soudců. Nemá ale smysl přesvědčovat autory zákona, protože dobře vědí, o co jde. Nezbývá než doufat, že našeho protestu si všimne Polsko a Evropa,“ poznamenal další z demonstrujících soudců.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme