Polsko řeší problém s platy svých europoslanců

Čtyřiapadesáti polským europoslancům hrozí, že odjedou do Štrasburku bez platů. Polský Sejm dosud totiž neschválil zákon umožňující vyplácení jejich odměn ze státní pokladny. V rozpočtu na letošní rok se navíc s platy poslanců Evropského parlamentu vůbec nepočítalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Alena Palečková

V polském právním řádu neexistuje předpis, podle kterého by europoslanci měli nárok na plat stejný jako jejich kolegové v Sejmu - tedy 9 250 zlotých, což je v přepočtu necelých 65 tisíc korun. Letošní státní rozpočet ani s platy europoslanců nepočítá. Budou se proto vyplácet z rezervy určené právě na evropskou integraci.

Předseda Sejmu Józef Oleksy prohlásil, že chce, aby parlament přijal příslušný zákon ještě dokonce července. Polští europoslanci ale rozhodně bez prostředků nezůstanou. Unie jim zajišťuje diety ve výši 262 eura za den pobytu ve Štrasburku nebo v Bruselu a několik tisíc euro měsíčně na kancelář a její personál.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme