Polsko rozplétá korupční aféru ve své irácké misi

Takzvaná bakšišová aféra polských vojáků v Iráku se rozrůstá. Několik bývalých příslušníků irácké mise čelí obvinění, že si nelegálně vydělali statisíce dolarů, původně určených na obnovu Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polští výsadkáři | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Obvinění vojáci se brání, že bakšiš je součástí irácké obchodní kultury. Důstojníci rozhodovali o tom, kam půjdou miliony dolarů z pomoci Iráku. Z uzavřených kontraktů si pak nechávali deset procent. Jak ale večer uvedla polská televize, mohlo jít až o třicetiprocentní provize, a tedy o miliony dolarů.

Do obchodu se zakázkami je zapleten i šéf samosprávy provincie Divania, kde polský kontingent působí. Guvernér se po odhalení rozhodl odstoupit ze své funkce. Nový velitel mnohonárodní divize, polský generál Waldemar Skrzypczak se chystá proti korupci tvrdě zakročit. Na uzavírání veškerých smluv s iráckými úřady bude dohlížet vojenská policie a tajná služba. Kopie všech dokumentů budou uloženy na velitelství divize.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme