Policie musela opět zasahovat v polském středisku Zakopané. Turisté nedodržovali opatření

Zakopané, hlavní středisko na polské straně Tater, zažilo druhou bouřlivou noc v řadě. Tamní policisté měli hodně práce kvůli neukázněným turistům, kteří se do města sjeli na víkend po pátečním částečném uvolnění protikoronavirových opatření. Otevřely se penziony a hotely, obsazeny mohou být ale jen z poloviny. Lidé také mohou na sjezdovky nebo do bazénů.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté v horském středisku Zakopané.

Turisté v horském středisku Zakopané. | Zdroj: Reuters

Kromě dalších víkendových hostů se na pěší zónu Krupówki vydali po skončení závodů ve skocích na lyžích fanoušci v Polsku tohoto nesmírně oblíbeného sportu. Lidé zpívali s pouličními muzikanty, tančili. Nedodržovali ovšem bezpečné rozestupy, mnozí si nenasadili roušky. Policie odhaduje, že na Krupówki vyrazilo několik tisíc lidí, někteří z nich se prý chovali agresivně a chtěli se se strážci pořádku prát.

Po uvolnění opatření obsadili turisti polská horská střediska. V Zakopaném musela zasahovat policie

Číst článek

Bitky byly hlášeny i z penzionů, na kraji města kdosi údajně úmyslně zapálil auto. Policisté podle portálu gazeta.pl zadrželi sedm lidí, dva z nich kvůli útoku a urážení veřejného činitele. Čtyři lidé skončili na záchytce, mezi nimi byli i muži, kteří v opilosti usnuli v závěji.

Rozvolnění pouze podmínečné

Chuligánské chování v neděli odsoudil starosta Zakopaného Leszek Dorula. „Celou dobu vyzývám, abychom dodržovali hygienické předpisy a využili toho, že se mohla otevřít turistická branže. Jinak nám hrozí její opětovné uzavření,“ varoval.

Také vláda před nynějším rozvolňováním upozornila, že je podmínečné a že zatím platí na dva týdny. V pátek mohla otevřít také kina nebo divadla, prodat mohou ale jen polovinu vstupenek. Už dříve otevřely obchody v nákupních centrech a galerie umění. Uzavřeny nadále zůstávají restaurace a kavárny, prodávat jídlo a pití mohou jen z výdejního okénka. Poměrně časté jsou ale případy, kdy majitelé gastronomických podniků otevřou i přes zákaz.

V Polsku, které má zhruba 38 milionů obyvatel, za poslední den přibylo 5334 nově nakažených koronavirem, zemřelo 98 pacientů. Od začátku současné pandemie tamní ministerstvo zdravotnictví eviduje 1,589 milionu případů nákazy a 40 807 úmrtí lidí s koronavirem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme