Policie musela opět zasahovat v polském středisku Zakopané. Turisté nedodržovali opatření

Zakopané, hlavní středisko na polské straně Tater, zažilo druhou bouřlivou noc v řadě. Tamní policisté měli hodně práce kvůli neukázněným turistům, kteří se do města sjeli na víkend po pátečním částečném uvolnění protikoronavirových opatření. Otevřely se penziony a hotely, obsazeny mohou být ale jen z poloviny. Lidé také mohou na sjezdovky nebo do bazénů.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté v horském středisku Zakopané. | Zdroj: Reuters

Kromě dalších víkendových hostů se na pěší zónu Krupówki vydali po skončení závodů ve skocích na lyžích fanoušci v Polsku tohoto nesmírně oblíbeného sportu. Lidé zpívali s pouličními muzikanty, tančili. Nedodržovali ovšem bezpečné rozestupy, mnozí si nenasadili roušky. Policie odhaduje, že na Krupówki vyrazilo několik tisíc lidí, někteří z nich se prý chovali agresivně a chtěli se se strážci pořádku prát.

Po uvolnění opatření obsadili turisti polská horská střediska. V Zakopaném musela zasahovat policie

Číst článek

Bitky byly hlášeny i z penzionů, na kraji města kdosi údajně úmyslně zapálil auto. Policisté podle portálu gazeta.pl zadrželi sedm lidí, dva z nich kvůli útoku a urážení veřejného činitele. Čtyři lidé skončili na záchytce, mezi nimi byli i muži, kteří v opilosti usnuli v závěji.

Rozvolnění pouze podmínečné

Chuligánské chování v neděli odsoudil starosta Zakopaného Leszek Dorula. „Celou dobu vyzývám, abychom dodržovali hygienické předpisy a využili toho, že se mohla otevřít turistická branže. Jinak nám hrozí její opětovné uzavření,“ varoval.

Také vláda před nynějším rozvolňováním upozornila, že je podmínečné a že zatím platí na dva týdny. V pátek mohla otevřít také kina nebo divadla, prodat mohou ale jen polovinu vstupenek. Už dříve otevřely obchody v nákupních centrech a galerie umění. Uzavřeny nadále zůstávají restaurace a kavárny, prodávat jídlo a pití mohou jen z výdejního okénka. Poměrně časté jsou ale případy, kdy majitelé gastronomických podniků otevřou i přes zákaz.

V Polsku, které má zhruba 38 milionů obyvatel, za poslední den přibylo 5334 nově nakažených koronavirem, zemřelo 98 pacientů. Od začátku současné pandemie tamní ministerstvo zdravotnictví eviduje 1,589 milionu případů nákazy a 40 807 úmrtí lidí s koronavirem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme