Polsko chce zatknout dispečery z ruského letiště ve Smolensku, kde spadl letoun s prezidentem

Soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku 10. dubna 2010, kdy se tam při pokusu o přistání zřítil stroj s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Informoval o tom pravicový portál wPolityce.pl, podle kterého to znamená, že prokuratura bude moci na trojici dispečerů vydat mezinárodní zatykač.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo tragédie ve Smolensku

Místo tragédie ve Smolensku | Foto: Jan Zátorský / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle soudu hrozí vysoké nebezpečí, že tito Rusové úmyslně způsobí katastrofu v letecké dopravě. Tohoto trestného činu se podle prokuratury dopustili v dubnu 2010.

Polsko vyšetřování týkající se dispečerů ze smolenského letiště vede od roku 2015. Vojenská prokuratura je původně chtěla obžalovat z neúmyslného způsobení letecké havárie, případ ale převzalo civilní státní zastupitelství, podle kterého důkazní materiály umožňují dispečery obžalovat ze závažnějšího trestného činu. Podle prokuratury moc dobře věděli, jaká rizika s sebou nese to, že pilotům polského letadla povolili pokusit se přistát v nepříznivém počasí na špatně vybaveném letišti.

Co si řekli bratři Kaczyńští krátce před katastrofou ve Smolensku? Rusko žádá Polsko o záznam rozhovoru

Číst článek

WPolityce upozorňuje, že nové rozhodnutí polského soudu neznamená, že dispečeři budou zatčeni. Rusko ignoruje veškeré polské žádosti o spolupráci při vyšetřování. Nicméně až na ně polské úřady vydají mezinárodní zatykač, bude jim při cestách do zahraničí hrozit, že skončí v zadržovací cele.

Delegace složená z vysoce postavených představitelů polské politiky a armády letěla v dubnu 2010 do Smolenska, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců polských důstojníků, povražděných v roce 1940 sovětskou tajnou policií NKVD. Letoun havaroval v husté mlze při přistávání na smolenském letišti. Kromě prezidenta Kaczyńského zemřelo dalších 95 členů delegace a posádky letadla.

Následné vyšetřování odhalilo chyby posádky a podle polského názoru i dispečerů ruského letiště. Dvě oficiální vyšetřování katastrofy dospěla k závěru, že šlo o nehodu, ale Jaroslaw Kaczyński, dvojče zesnulého prezidenta a šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a jeho stoupenci do dneška tvrdí, že prezident byl zavražděn.

Jaroslaw Kaczyński a další představitelé PiS si památku obětí připomínají každý desátý den měsíce. Při poslední pietní akci, která se konala ve čtvrtek, řekl, že „nevíme přesně kdo, nevíme přesně za jakých okolností, ale víme, jaká byla příčina katastrofy“. „Zcela určitě to byla zlá vůle, nenávist,“ řekl Jaroslaw Kaczyński, který bývá označovaný za nejmocnějšího politika v Polsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme