Polsko s Českem chtějí přesvědčit zbytek V4 ke společnému postoji k dění na Ukrajině

Česko a Polsko chtějí zastávat společný postoj k chování Ruska vůči východu Ukrajiny. Shodli se na tom český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD a jeho polský protějšek Grzegorz Schetyna. Při schvalování poslední sady sankcí uvalených na Rusko Evropskou unií zaujalo Polsko radikální postoj, kdežto Česko umírněný. Česká vláda tehdy dokonce prosadila výjimku z embarga pro výrobce obráběcí techniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD a jeho polský protějšek Grzegorz Schetyna | Zdroj: ČTK

„Nevím, jestli se něco změnilo ve věci embarga na obráběcí stroje,“ podotkl v narážce na českou výjimku šéf polské diplomacie Grzegorz Schetyna.

V otázce případných dalších sankcí a ruské politiky vůči východní Ukrajině zastává Polsko i Česko podle Schetyny podobné stanovisko.

K zastávání společného pohledu na složitou evropskou realitu se budou Praha i Varšava snažit přesvědčit i Slovensko a Maďarsko, tedy zbývající členy Visegrádské skupiny.

Společný hlas Visegradské čtyřky je totiž podle polského ministra v Evropě a hlavně v Bruselu lépe slyšet, když je jednotný.

Polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna | Foto: Pavel Novák

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme