Polsko se chce bránit proti nadbytečné energii z německých elektráren

Německé větrné elektrárny v době silného větru ohrožují českou i polskou přenosovou soustavu. Proti nadbytečné energii vyrobené v Německu, se chtějí Poláci aktivně bránit. Podle deníku E15 se chystají postavit transformátory, které toky elektřiny z Německa omezí. To by ale zase znamenalo větší zátěž pro českou přenosovou soustavu

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrná elektrárna

Větrná elektrárna | Foto: Comstock Images

Transformátory bude muset zřejmě postavit i Česká republika. „Pakliže k tomuto kroku přistoupí Poláci a Česká republika by k tomuto kroku nic nepodnikla, hrozí nám, že veškeré tyhle vynucené toky energie se povalí přes českou přenosovou soustavu,“ dodává Jiří Gavor.

Kromě přetížení české přenosové soustavy by mohlo docházet podle energetického experta konzultační firmy ENA Jiřího Gavory i k blackoutům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné byl energetický expert konzultační firmy ENA Jiří Gavor

„Reálná hrozba by existovala. Nedivím se, že Česká energetická přenosová soustava uvažuje o podobném opatření. Nemám informace, jestli je polské rozhodnutí definitivní a nezvratné. Pakliže ano, tak i výstavba v Polsku si vyžádá určitě nějaký čas a nepředpokládám, že by nastala situace, že by v Polsku investiční výstavba proběhla a Česká republika by zůstala bezbranná,“ vysvětluje Gavor.

Německé větrné elektrárny ohrožují českou přenosovou soustavu především v době silného větru. Hrozba je ale podle Jiřího Gavory trvalejšího rázu:

„Naštěstí k těm opravdu vypjatým situacím dochází zřídkakdy, nicméně ta pouhá hrozba je dostatečná, abychom se nad tím museli vážně zamýšlet, protože stačí jeden blackout a následky jsou velice závažné.“

Německo by mělo přijmout opatření

Německo by mělo rychleji a více investovat do své přenosové soustavy a mělo by zvážit přijetí opatření, která by nadměrnou výrobu větrné elektřiny omezila.

Stavba transformátorů by se mohla navíc promítnout do cen elektrické energie. „Přitom tyto investice by byly daleko lépe vynaložitelné do stavby nových přenosových a distribučních linek. Pakliže se ke stavbě transformátorů přistoupí, bude to vynucené řešení, které bude stát peníze a v konečném důsledku se promítne do cen elektřiny,“ myslí si Gavor.

Martina Mašková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme