Polsko se chystá na prezidentské volby

V Polsku dnes končí kampaň před nedělním prvním kolem prezidentských voleb. Podle průzkumů do rozhodujícího druhého kola postoupí kandidáti Občanské platformy - Donald Tusk a Práva a spravedlnosti - Lech Kaczyński.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko se chystá na volby

Polsko se chystá na volby | Foto: AFP

Právo a spravedlnost postavilo kampaň na heslech o společnosti založené na principu solidarity. Tu staví do protikladu myšlenkám liberalismu.

"Máme šanci na vybudování Polska nové kvality, státu, který ke svým občanům vstřícnější a bude dbát o zájmy všech nejen těch nejbohatších," prohlásil v televizním duelu varšavský primátor Lech Kaczyński.

"Měl jste příležitost dokázat svoji štědrost ve Varšavě. Nějak se ale stalo, že pod vaším vedením je ve Varšavě méně veřejných peněz - například na provoz hospiců pro staré a nemocné," reagoval kandidát Občanské platformy Donald Tusk.

Obě strany chtějí brzy vytvořit koaliční vládu. Duel jejich prezidentských kandidátů ale diskusi budoucích spojenců příliš nepřipomíná. Lech Kaczyński kritizuje liberalismus platformy, který podle jeho názoru slouží jen zájmům bohatých a podnikatelů.

"Ujišťuji vás, že budu brát ohled na zájmy všech. Podnikatelé jsou sice důležitou skupinou, ale nejsou jediní," prohlásil v televizním duelu kandidát Práva a spravedlnosti. Podle jeho soupeře Donalda Tuska jsou předvolební sliby Lecha Kaczyńského naprosto nereálné.

"Slibujete všechno, co vám diktuje potřeba volebního vítězství: tři miliony bytů a zvýšení platů. Divím se, že nenabízíte každému do jeho nového bytu domácí kino," poznamenal Donald Tusk.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme