Chorvatsko 0:0 Brazílie

Polsko se dohodlo s USA o podmínkách pobytu amerických vojáků

Poláci si otevřeli cestu k rozmístění amerických raket Patriot na svém území. Polsko se totiž konečně dohodlo se Spojenými státy na podmínkách pobytu amerických vojsk. Takzvanou smlouvu SOFA obě strany podepsaly ve Varšavě. Hlavní sporný bod, potrestání případných trestných činů vojáků, se podařilo vyřešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpalovací rampy | Foto: GlobalSecurity.org

Američané nakonec souhlasili s tím, aby jejich vojáci, pokud spáchají nějaký zločin mimo základnu, byli přednostně souzeni podle polského práva. Polská strana se ale této výsady může vzdát.

"Dohoda umožní, aby na území Polska pobývali američtí vojáci a vojenská technika. Pro Polsko to znamená posílení vlastní bezpečnosti," řekl polský ministr obrany Bogdan Klich.

Smlouva je nutná kvůli rozmístění téměř dvou set amerických raket systému Patriot v Polsku. Ty by mělo obsluhovat více jak sto amerických vojáků. Američané slíbili Varšavě dodávku Patriotů v rámci modernizace polské armády.

Petr Vavrouška, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme