Polsko se pomalu loučí s nadějí, že se Sikorski stane šéfem NATO

Polský kandidát na generálního tajemníka Severoatlantické aliance Radoslaw Sikorski má stále menší šance na získání této důležité funkce. Ve hře zůstávají především dánský premiér Anders Fogh Ramussen nebo také kanadský ministr obrany Peter MacCay, jak nedávno naznačil americký viceprezident Joe Biden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radoslaw Sikorski | Foto: NATO

Poláci s rostoucím zklamáním sledují spekulace na téma příštího šéfa Severoatlantické aliance. Zdá se, že ministr zahraničí Radoslaw Sikorski není horkým kandidátem. V Polsku jej ale podporují prakticky všichni bez ohledu na politické rozdíly.

Bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski, který Polsko před deseti lety přivedl do Aliance, ale soudí, že Sikorski nemá velkou šanci.

"Hlavní země NATO usilují o nový začátek ve vztazích s Ruskem, a Polsko není vnímáno jako země, která by v tom mohla pomoci. Převažuje mínění, že Poláci mají vůči Rusům předsudky. Tuto nálepku jsme získali a pro kteréhokoli polského kandidáta to bude velká překážka," upozornil exprezident Kwaśniewski v televizi TVN24.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme