Polsko se připravuje na příliv uprchlíků

Tak jako uprchlíci ze zemí komunistického bloku končili po přechodu železné opony v utečeneckých táborech v Německu, nebo Rakousku, tak dnes žijí uprchlíci z jiných zemí i v nových členských zemích Evropské unie. Polsko je unijní zemí, která bezprostředně sousedí se státy bývalého Sovětského svazu. Připravuje se tedy na větší množství uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlíci

uprchlíci

Buduje síť středisek pro žadatele o azyl. V nově otevřeném středisku pro uprchlíky nedaleko Varšavy se byl podívat náš zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Pavel Novák.

Nově otevřený uprchlický tábor Linin leží v lesích asi 30 km jižně od Varšavy. Kdysi tu byla kasárna vojsk ministerstva vnitra. Dnes tu vzniká jedno z největších polských středisek pro ty, kteří žádají o azyl, nebo o přiznání statusu uprchlíka. V prvním opraveném domě žije 80 utečenců především z Čečenska, ale i z Afriky. Podobných středisek je v Polsku 12 a dnes v nich čeká na rozhodnutí o své žádosti 1500 utečenců.

"Toto středisko je možná výjimečné tím, že slouží celým rodinám a v budoucnu bude přizpůsobeno hlavně pro děti. Bude tu škola. Je to také středisko značně velké. Podle našich plánů tu má po rekonstrukcích, které mají proběhnout v následujících 2 letech, najít útočiště až 500 běženců," řekl Radiožurnálu náměstek ministra vnitra Pawel Dakowski. Na stavbu a vybavení střediska přispěl německý spolkový úřad pro migraci a část peněz pochází i z programu Phare.

Pro mnohé uprchlíky není Polsko cílovou zemí. Stejně jako Česko je pouze územím blíže k vyspělým západním zemím, kde zvláště čečenští běženci hledají lepší zdravotní péči a sociální zabezpečení. Zdaleka ne všichni žadatelé o status uprchlíka jsou ale opravdu emigranty politickými, nebo utíkajícími před nebezpečím. "Polsko ročně přiznává uprchlický pas jen 300 žadatelům. Vstup do Evropské unie Polsku na atraktivitě v očích uprchlíků mnoho nepřidal," řekl Pavlu Novákovi ředitel Úřadu pro cizince a repatriaci Jan Wegrzyn.

Polsko je stejně atraktivní jako před vstupem do Evropské unie. Rozšížení Unie na to nemělo vliv. Přijíždí stejné množství imigrantů jako loni. Podle Jana Wegrzyna jsou uprchlická střediska v Polsku a v České republice na stejné úrovni a loňský příliv Čečenských běženců z Polska do Česka byl způsoben pouze tím, že se běženci chtěli dostat blíže k rakouským hranicím.

Rodina 10 letého Šamila pochází z Grozného. V táboře v Lininu je právě měsíc. Zatím nevědí, jestli chtějí zůstat, nebo pokračovat hledat místo k životu někam dál. Matka Šamila, paní Rosa Mamacujová říká, že z Čečny utekli před válkou. Báli se o sebe a o bezpečnost dětí.

Jak vidí budoucnost své rodiny? "Budoucnost ? Budoucnost samozřejmě chceme, aby byla lepší. Aby děti dospěly, něco se naučily. Aby nebyla válka. Aby u nás zase bylo dobře." Říká, že by se do Čečenska možná i vrátili, ale pokud tam opravdu zavládne klid: "Jestliže tam bude skutečný dobrý mír, tak samozřejmě ano. Ale to co se tam dnes buduje, to mír není."

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme