Polsko se připravuje na první školní rok po reformě. Rodiče jsou nervózní, učebnice chybí

Polští žáci a studenti si užívají poslední prázdniny, před takzvaným „velkým třeskem." Prvního září se v Polsku kompletně změní dosavadní systém středních a základních škol. Pro některé děti, rodiče a učitele ale reforma znamená velkou nejistotu. Chybí totiž například nové učebnice.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V listopadu 2016 v centru Varšavy protestovaly proti školské reformě desetitisíce učitelů, před parlamentem vysypávali křídy

V listopadu 2016 v centru Varšavy protestovaly proti školské reformě desetitisíce učitelů, před parlamentem vysypávali křídy | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Zřejmě nejvíce reforma zasáhne současné šesťáky, protože šestou třídou dosud polské základní školy končily - nově se prodlužují o dva roky.

Jak upozorňuje polská edice liberálního časopisu Newsweek, žáci ani rodiče zatím neví, na co se připravit, jak budou vypadat zkoušky, kterými za dva roky budou muset povinně projít, a pro sedmáky zatím není vytištěná ani jedna nová učebnice.

Polsko našlo svého Nicolase Wintona. Diplomat zachránil před nacisty stovky židů

Číst článek

Ministerstvo školství ale učitele uklidňuje, že mohou používat učebnice starší nebo vlastní materiály.

Kvůli reformě úplně zaniknou gymnázia. Ta jsou v Polsku podstatě druhým stupněm základní školy. Pro učitele to znamená, že si budou postupně muset hledat nová místa na základních školách. Ministerstvo ale slibuje, že v součtu nepřijde o práci nikdo.

Zánik gymnázií? Víc základních škol

To nejtěžší ale nejspíš čeká žáky za dva roky. Na střední školy se budou hlásit současně první absolventi osmiletek a také poslední absolventi gymnázií.

Podle polské vlády se systém školství po reformě zjednoduší a bude modernější - přibudou například hodiny programování.

Ministryně školství Anna Zalewská před časem Polskému rozhlasu řekla, že zánik gymnázií také vlastně znamená víc základních škol. „Zůstanou v těch samých budovách a budou mít několik let na proměnu v základní školy. Práce pro učitele tam bude. Zmenší se tím obvody, školy budou blíž, rodiče se nebudou muset trápit dojížděním.“

Kompletně se také mění učňovské obory. Absolventi si budou moci nové tříleté obory o dva roky protáhnout a dosáhnou tak poprvé na maturitu. I učňové zatím ale nemají jedinou novou učebnici.

Reforma se městům prodraží

Podle deníku Rzeczpospolita změny ve školství navzdory slibům vlády přinesou obcím velké náklady. Větší města provádí rekonstrukce učeben a budov tak, aby se přizpůsobily podmínkám po reformě.

„Teď odhadujeme, že městské náklady na reformu budou okolo 4,8 milionu zlotých (v přepočtu asi 30 milionů korun),“ řekl Rzeczpospolitě Jan Machowki z krakovského magistrátu.

Peníze spolkne hlavně úprava sociálních zařízení a stavba nových šaten. Úředníci varšavského magistrátu tvrdí, že za reformu zaplatí v přepočtu až 427 milionů korun.

V listopadu v centru Varšavy protestovaly proti školské reformě desetitisíce učitelů:

Viktor Daněk, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme