Polsko se rázně loučí s komunistickou minulostí

Polská vláda se vzala za důslednou očistu země od symbolů minulého režimu. V jiných případech je ale návrat k minulosti vítaným zpestřením života. Teď si můžete přečíst, co si o tom všem do svého deníku poznamenal náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stráž u paláce

Stráž u paláce | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V polských Tychách začnou sériově vyrábět novou verzi legendárního FIATA 500. Prudce zmodernizovaný maluch se zařadí po bok slavných retrovozidel jako je brouk nebo mini. I maličký fiat zachovává hlavní rysy svého prapředka - především kulatý tvar, který už na první pohled vyvolává úsměv.

Motoristé sami rozhodnou o tom, zda bude stejně oblíbený jako ten původní, který - ač je to dnes neuvěřitelné - dokázal k moři odvézt celou rodinu i s Alíkem. Tento návrat do minulosti může být obchodním úspěchem. Podobně začíná být znovu populární i design užitého umění, textilu a nábytku z období Polské lidové republiky.

Jinak se ale Poláci a zvláště současná vláda socialistickou minulosti inspirovat nechtějí. V hlavách poslanců za vládní stranu Právo a spravedlnost teď kolují myšlenky úplně opačné. Rozhodli se, že nemilovanou minulost odstraní i z map a veřejných prostranství. Poláky čeká přejmenování ulic. Ve Varšavě se to například týká jedné z hlavních tříd, která nese název Lidové armády. Z polských měst by měly zmizet ulice 6letého plánu, Rudé armády, Polské dělnické strany nebo Dělnické jednoty.

O "své" ulice přijdou také různí pohlaváři minulého režimu. Pro občany, kteří mají smůlu, že na takové adrese žijí, to bude znamenat výměnu všech průkazů a stání ve frontách. Firmy budou muset požádat o změnu v registraci. Čeká je nákup nových vizitek, reklamních předmětů a hlavičkových papírů. Nová jména dostanou některé koráby, letadla a vlaky.

Tím ale velká očista země nekončí. Sejm zřejmě zruší všechny řády, tituly a privilegia, které jejich nositelé získali v letech 1944 až 1989 za šíření komunistických myšlenek. Na smetišti skončí jejich pomníky, busty nebo pamětní desky. O míře provinění dotyčné osoby rozhodne Ústav národní paměti, který už začíná nabývat podoby Kafkova Úřadu pro všechno.

Příslušné komise vytvoří závazný seznam nevhodných jmen a symbolů. Jiné komise budou hledat osoby, které si vlastní ulici opravdu zaslouží. Doufejme, že tentokrát budou mít šťastnější ruku a že si po změně vlády obyčejní občané nebudou muset zase měnit průkazy.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme