Polsko se vypořádává s temnými stránkami své historie

V nejbližších dnech začnou práce na stavbě nového památníku pogromu Židů v severopolské obci Jedvabne. Po obsazení této části Polska německými vojsky v roce 1941 tam bylo zaživa upáleno několik set místních Židů. Vyšetřování tragédie a případné spoluviny Poláků na tomto zločinu stále pokračuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák, Institut národní paměti stále prohledává německé archívy a hledá dokumenty, které by mohly zmírnit obvinění, že židovské obyvatele Jedvabneho a přilehlých vesnic zabili jejich polští spoluobčané. K pogromu došlo v červenci roku 1941. Několik set lidí bylo nahnáno do stodoly a upáleno. Dosud stál na místě tragédie pomník, který vinu za jejich smrt připisoval gestapu. Teď se ale připravuje výstavba pomníku nového. Při jeho odhalení, v den 60. výročí pogromu, hodlá prezident Kwašniewski pronést v Jedvabnem omluvu Poláků za zločin spáchaný na židovském obyvatelstvu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme