Polsko se vypořádává s temnými stránkami své historie

V nejbližších dnech začnou práce na stavbě nového památníku pogromu Židů v severopolské obci Jedvabne. Po obsazení této části Polska německými vojsky v roce 1941 tam bylo zaživa upáleno několik set místních Židů. Vyšetřování tragédie a případné spoluviny Poláků na tomto zločinu stále pokračuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák, Institut národní paměti stále prohledává německé archívy a hledá dokumenty, které by mohly zmírnit obvinění, že židovské obyvatele Jedvabneho a přilehlých vesnic zabili jejich polští spoluobčané. K pogromu došlo v červenci roku 1941. Několik set lidí bylo nahnáno do stodoly a upáleno. Dosud stál na místě tragédie pomník, který vinu za jejich smrt připisoval gestapu. Teď se ale připravuje výstavba pomníku nového. Při jeho odhalení, v den 60. výročí pogromu, hodlá prezident Kwašniewski pronést v Jedvabnem omluvu Poláků za zločin spáchaný na židovském obyvatelstvu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme