Polsko se vyrovnává s antisemitismem za války

Poláci se vyrovnávají s nepříjemnou kapitolou svých dějin. Z antisemitismu za druhé světové války je obviňuje kniha amerického historika polského původu Jana T. Grosse s názvem Zlaté žně. Gross už vydal několik knih o údajném polském antisemitismu, kromě nové knihy Zlaté žně, to bylo dílo s názvem Strach.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni v koncentračním táboře | Foto: U.S.National Archives

Pro některé zahraniční historiky, například Barbaru Engelkingovou-Boniovou, prý nejsou informace v knize J.T Grosse žádnou novinkou, jen se o polském antisemitismu zatím nahlas nemluvilo. Autor v knize popisuje, jak polští vesničané z okolí nacistických koncentračních táborů hrabali v hromadách popela židovských obětí a hledali zlato. V knize je dokonce fotografie zachycující pravděpodobně Poláka stojícího na hromadě popela, lebek a kostí, která prý pocházela z koncentračního tábora Treblinka.

Přehrát

00:00 / 00:00

ad GRoss

Provokativní publicistika spíš než historie

"Polští historici i polská veřejnost jsou rozděleni do dvou skupin. Jedna část reaguje velice negativně. Nejnovější Grossovu knihu odsoudil například i prezidentův poradce. Nakladatelství Znak, které plánuje knihu za měsíc vydat, je obětí nejrůznějších výhružek. Gross se ve svých publikacích snaží bořit národní mýtus o Polácích, kteří židům pouze pomáhali a byli stejnou obětí, " říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Polsku Joanna Czaplinská. Kritici jeho díla zdůrazňují, že Gross sleduje především své komerční cíle.

Czaplinská také řekla, že knihu kritizují zejména lidé, kteří ji ani nečetli. Tito lidé se "cítí uraženi jakoukoli narážkou, že Poláci mohli spolupracovat, " dodala.

Starší knihy J.T.Grosse četla také novinářka Petruška Šustrová. "Nemyslím si, že očerňuje celý národ. Je to taková provokativní, spíš publicistika, než historie. Historik opravdu musí brát v úvahu všechny skutečnosti. Takových masakrů, jako se staly v Jedwabnem byly tisíce, " dodala. Také Grossovo tvrzení, že se tento masakr odehrál bez účasti Němců, označila po debatě s historiky za velmi sporné.

Naznačila také, že žádný národ nebyl zcela rezistentní vůči Němcům. Ani Češi nemají ve vztahu k židům čisté svědomí. "Antisemitismus je prostě středoevropský jev. Nesmíme zapomínat, že Polsko bylo historicky domovem židů, kteří utíkali ze západní Evropy. O nějakém bytostném antisemitismu polského národa se tedy mluvit nedá" dodala Šustrová.
Zmínila také, že se příliš nepíše o ostatních masakrech, které se po válce udály v dalších zemích východní Evropy.

Rádio Česko, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme