BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Šéf Sejmu soukromě létal polskými vládními letouny, opozice požaduje jeho rezignaci

Předseda dolní komory polského parlamentu Marek Kuchciński se v pondělí omluvil za využívání vládních letounů k soukromým cestám. Aféra, kvůli níž polská opozice požaduje odchod šéfa Sejmu z funkce, by podle médií mohla poškodit pozici vládní strany Právo a spravedlnost před podzimními parlamentními volbami.

Varšava (Aktualizováno: 6:44 6. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třiašedesátiletý Marek Kuchciński je v čele Sejmu od listopadu 2015 | Zdroj: Profimedia

Třiašedesátiletý Marek Kuchciński je v čele Sejmu od listopadu 2015. Podle dokumentů zveřejněných médii využil za tu dobu letadla a vrtulníky sloužící politikům více než stokrát. Ve 23 případech jej přitom doprovázeli jeho rodinní příslušníci. Během jednoho z letů si „vypůjčila“ armádní stroj pouze jeho manželka, aniž by sám maršálek Sejmu letěl s ní.

„Jsem si vědom toho, že veřejnost vnímá mé jednání negativně, a proto bych se chtěl omluvit všem, kteří se cítí uraženi,“ řekl v pondělí na tiskové konferenci Kuchciński. Oznámil, že za let své ženy doplatí do státní kasy 28 tisíc zlotých (167 tisíc korun).

‚Takhle to dopadá, když se vám nelíbí fašistické nápisy.‘ Polského novináře napadli během vyjížďky

Číst článek

Prohlásil však zároveň, že velká většina letů byla spojena s jeho pracovními cestami, ať už po Polsku nebo do zahraničí. Zákon prý svými lety neporušoval.

Opozice: omluva nestačí

Omluva a úhrada zmíněné částky ovšem neuspokojila polskou opozici, pro níž může být podle polských komentátorů aféra příležitostí zaútočit před podzimními volbami na neohrožené postavení Práva a spravedlnosti (PiS).

Předvolební průzkumy předpovídají další vítězství nacionálně-konzervativní strany, která od minulých voleb drží v parlamentu většinu a její jednobarevná vláda podle opozice snahou o kontrolu justice a médií omezuje demokracii v zemi.

„PiS se snaží o to, aby zneužití moci zůstalo bez následků. Sám Kuchciński je nečestný člověk. Žádáme okamžitou rezignaci maršálka Kuchcińského,“ řekl médiím Mariusz Witczak z nejsilnější opoziční strany Občanská platforma. Soukromá cesta manželky vládním strojem by podle něho mohla být porušením zákona, které budou prověřovat opoziční právníci.

Vedení Sejmu podle opozici nakloněné televize TVN24 ještě nedávno na dotazy novinářů týkající se Kuchcińského cest odpovídalo, že všechny byly čistě pracovní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme