Polsko si cení svého desetiletého členství v NATO

Polsko se nachází ve svobodném a bezpečném svazku - těmito slovy hodnotí přijetí do NATO polský prezident Lech Kaczyński. I ve Varšavě dnes oslavují deset let od přijetí do Aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Členství v NATO zajistilo Polsku neporovnatelně vyšší stupeň bezpečnosti než dřív, prohlásil Lech Kaczyński ve slavnostním projevu. Poděkoval za to především americkému prezidentovi Billu Clintonovi a ministryni zahraničí Madeleine Albrightové.

"Chtěl bych velmi silně zdůraznit, že Polsko je pro další rozšíření jediné organizace, která je exportérem stabilizace, míru a také demokracie. Jde o balkánské země a nám, Polákům, především záleží na Ukrajině a Gruzii."

Polský prezident rovněž zdůraznil, že NATO musí zůstat obranným vojenským paktem a nikoli jen politickým sdružením.

Před deseti lety vstoupila do Severoatlantické aliance i Česká republika . Spolu s Polskem a Maďarskem se tak NATO poprvé rozšířilo na území bývalého východního bloku. Tři státy někdejší Varšavské smlouvy symbolicky ukončily svoje bezpečnostní vazby na Moskvu a přidaly se euroatlantickému paktu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme