Polsko si připomíná první výročí letecké katastrofy u Smolenska

Přesně před rokem se u ruského Smolenska zřítil polský vládní speciál. Kromě prezidenta Lecha Kaczynského a jeho ženy zahynulo dalších 94 osob. Na oběti letecké katastrofy se vzpomíná po celém Polsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční politik Jaroslaw Kaczinski přišel uctít památku svého bratra Lecha před prezidentský palác

Opoziční politik Jaroslaw Kaczinski přišel uctít památku svého bratra Lecha před prezidentský palác | Zdroj: ČTK

Už v 7 ráno se na varšavském letišti sešli na mši příbuzní obětí. Bez médií, bez politiků. Letiště vybrali záměrně, odtud před rokem delegace do Smolenska odletěla.

Další pietní akce se konala v jedné z varšavských kateder. Sešli se zde polský premiér, prezident, šéfové obou komor Sejmu a pod desku připomínající oběti katastrofy položili květiny a zapálili svíčky. To samé udělal před prezidentským palácem lídr opozice Jarosław Kaczyński.

Hlavní pietní akce začaly před polednem na varšavském hřbitově Powązki, kde stojí pomník obětem leteckého neštěstí. Na místě byli polský premiér i prezident a příbuzní obětí. Šéf opozice Jaroslaw Kaczynski, bratr tragicky zesnulého prezidenta, se ale státem organizovaných pietních akcí odmítl zúčastnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška sleduje aktuální průběh pietních akcí v Polsku

Na hřbitov, kde je pochována řada obětí neštěstí, chtěl dorazit až pod odjezdu vládních politiků. Potvrdil tak fakt, že smolenská katastrofa i nadále zásadně rozděluje především polskou politickou scénu.

Příznivci opozice neustále tvrdí, že vládní politici a prezident Komorowski jsou morálně a politicky odpovědní za smrt prezidenta Lecha Kaczynského. Výročí tragédie pojali jako jednu velkou manifestaci a prostor před prezidentským palácem si rezervovali až do desíti večer. Sejdou se zde tisíce lidí.

Poláci přijeli vzpomínat i na místo neštěstí

Smuteční obřady se konaly i na místě pádu letadla a v Moskvě. Do Smolenska přijely rodiny obětí i manželka současné hlavy Polska Anna Komorovská, která připomněla, že Katyň i místo havárie zůstanou navždy tragickými momenty v historii Polska.

Projev první dámy doprovázelo husté sněžení a mlha – totožné počasí, které bylo podle ruských vyšetřovatelů společně s pochybením pilota hlavní příčinou pádu prezidentského letounu.

Manželka polského prezidenta Anna Komorovská klade květiny na místě pádu letadla ve Smolensku | Foto: ČTK/AP

Havárie letounu u ruského města Smolensk | Foto: ČTK

Polské úřady kritizovaly lednové závěry ruského Mezistátního výboru pro letectví – podle Varšavy část viny nesou i ruští letečtí dispečeři.

Polský prezidentský letoun se zřítil v husté mlze během přistávacího manévru. Polská delegace tehdy cestovala do Katyně uctít oběti masakru, při kterém v roce 1940 ruská NKVD postřílela tisíce polských důstojníků.

Lenka Kabrhelová, Petr Vavrouška, Lucie Maňourová, Matěj Skalický, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme