Polsko si připomnělo výročí sovětské agrese

Polsko si připomnělo 66. výročí sovětské agrese. Byla výsledkem tajných dohod mezi Hitlerem a Stalinem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

1. září 1939 na Polsko zaútočili nacisté. Sedmnáctého září v šest hodin ráno Polákům vpadla do zad Rudá armáda. Sovětské ministerstvo zahraničí oznámilo polskému velvyslanci, že polský stát i jeho vláda přestaly fakticky existovat.

Výsledkem sovětsko-německého spiknutí byla genocida polského národa, čtvrté dělení Polska, odvlečení statisíců lidí na Sibiř, smrt hladem a popravy, připomněl předseda Katyňského výboru Stefan Melak.

Tehdejší oficiální moskevská propaganda zdůvodnila útok na Polsko nutností bránit majetky a životy Ukrajinců a Bělorusů, žijících v Polsku. V podobném duchu komentoval výročí dnešní prorežimní běloruský tisk. List Republika je nazval dnem historické spravedlnosti a likvidace polské agrese.

Autor článku napsal, že meziválečné Polsko se chovalo imperiálně, pronásledovalo běloruskou a ukrajinskou menšinu, silou dobylo Slezsko, zabralo Halič a okupovalo části Československa.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme