Polsko si zvolí prezidenta. Souboj kandidátů je podle průzkumů vyrovnaný

Polští voliči rozhodují o novém prezidentovi. Bronislaw Komorowski z Občanské platformy hájí úřad před Andrzejem Dudou z konzervativní strany Právo a spravedlnost. Jejich souboj je podle průzkumů velmi vyrovnaný. Volební účast do 17. hodiny přesáhla 40 procent. Hlasování mělo skončit ve 21 hodin, volební místnosti zůstanou ale mimořádně otevřené až do 22:30, protože v jedné z nich zemřela starší žena, a místnost se tak musela na nějakou dobu zavřít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voliči v jedné z hlasovacích místností ve Varšavě

Voliči v jedné z hlasovacích místností ve Varšavě | Zdroj: Reuters

Andrzej Duda viní prezidenta z podílu na zvyšování daní. Doplácejí na to podle něj hlavně mladé rodiny s dětmi.

Na druhou stranu současný prezident Bronislaw Komorowski je prý zaskočen nenávistí a agresí, kterou kampaň v závěru přinesla.

Dudovi stoupenci volají po změně. Občanská platforma vládne od roku 2007 a Komorowski se stal prezidentem o tři roky později.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Polsku vrcholí napínavý souboj o prezidentské křeslo. Situaci u jedné z volebních místností sleduje varšavský zpravodaj Vít Pohanka

Polsko podle makroekonomických ukazatelů prosperuje a rychle se modernizuje. Lidé na venkově a hlavně na východě země to ale na svých příjmech nevidí.

Dva a půl milionu převážně mladých Poláků je za prací v cizině a další zhruba milion říká, že se k tomu chystá.

Donedávna favorizovaný Bronislaw Komorowski po prohraném prvním kole voleb zmobilizoval svou kampaň. Poslední průzkumy ale dávají oběma kandidátům zhruba stejné šance.

Polský prezidentský kandidát Bronislaw Komorowski | Foto: Reuters

Rozhodující slovo může mít neúspěšný kandidát, rockový hudebník Pawel Kukiz. V prvním kole ho volila asi pětina všech voličů. Většinou to byli mladí lidé nespokojení se systémem. Teď bude nejspíš záležet na tom, na čí stranu se tito voliči přikloní.

Aféra na twitteru

Jejich názor může ovlivnit i první polská volební aféra na sociálních sítích. Neznámý člověk se totiž na twitteru vydával za dceru Andrzeje Dudy a jejím jménem uvedl, že když vyhraje Duda volby, zasadí se o to, aby autoři filmu Ida vrátili Oscara, kterého letos dostali.

Polský prezidentský kandidát Andrzej Duda s manželkou Agátou (vlevo) a dcerou Kingou v Krakově | Foto: Reuters

Právě někteří lidé z okolí Andrzeje Dudy tento snímek kritizovali, protože podle nich údajně není dost vlastenecký. Informace tak působila věrohodně.

V kampani se jí snažili využít lidé kolem prezidenta Komorowského a dobírali si protikandidátův tým. Poté se ale museli omlouvat, když vyšlo najevo, že aféra byla zinscenovaná.

Vít Pohanka, Simona Bartošová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme