Polsko slaví svátek Božího těla, městy a vesnicemi pochodují procesí

Katolíci dnes slaví Tělo a krev Páně - svátek známý také jako Boží tělo. V Polsku je to jeden z hlavních církevních svátků. Nepracuje se, školy a obchody jsou zavřené a polskými městy a vesnicemi procházejí procesí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Procesí na svátek Božího těla ve Varšavě | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Průvody vycházejí ve Varšavě už tradičně ve středu města i na předměstích. V jejich čele jdou ministranti s baldachýny a monstrancemi, duchovní či jeptišky z několika řádů.

Následují různé organizace jako třeba skauti či zástupci veteránů 2. světové války. Nechybí ani malé družičky, které jsou celé v bílém a rozhazují okvětní lístky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polští katolíci slaví Svátek Božího dnem volna a procesími. V ulicích Varšavy se podívat zpravodaj Vít Pohanka

Průvody se pak zastavují u kostelů, kde zazní liturgický zpěv, účastníci si vyslechnou slovo Boží, pomodlí se a procesí pak pokračuje dál.

Do Varšavy přišly na akci desetitisíce lidí. Průvodů vyšlo dnes v polské metropoli přes dvacet. Většinou se do nich zapojili starší lidé, ale jsou tam i rodiny s dětmi či mladí lidé.

Úřady předem varovaly majitele aut, aby se připravili na uzavřené silnice a omezené parkování na mnoha místech.

Narozdíl od varšavských řidičů mohou mít radost děti - do tříd nemusí dnes, ani zítra. První červnový prodloužený víkend a procesí, která ho provázejí, jsou pro ně předzvěstí rychle se blížících prázdnin.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme