,Černý den tatranské turistiky.‘ Po bouři bylo v Polsku ošetřeno 157 turistů, dva se stále pohřešují

  • Čtvrteční tragická bouře si na polské straně Tater vyžádala čtyři lidské životy a desítky zraněných.
  • Záchranné akce budou pokračovat, dokud si záchranáři nebudou jistí, že v horách nikdo neuvízl, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Soustrast vyjádřil i polský prezident Andrzej Duda.
  • Starosta polského města Zakopané požádal pořadatele kulturních i sportovních akcí, aby je z úcty k obětem odložili.
  • V polských nemocnicích bylo dle dle polských úřadů více než 100 zraněných, podle českého ministerstva zahraničí mezi nimi nejsou žádní čeští občané.

Krakov (Aktualizováno: 13:25 23. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tragédie v Polsku se dostala na titulní strany deníků.

Tragédie v Polsku se dostala na titulní strany deníků. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

V Tatrách zabil při bouři blesk pět turistů, jeden je Čech. Nejméně dalších osmdesát je zraněných

Číst článek

Polští lékaři uvádějí, že turisté utrpěli rozsah zranění od velmi těžkých i povrchových zranění, jako jsou zlomeniny nebo popáleniny 1. a 2. stupně. Pro televizi TVN24 to uvedl Michał Rotuski ze specializované nemocnice v přilehlém městě Nowy Targ.

Několik turistů je dle polského premiéra Mateusze Morawieckého ve vážném stavu, mají popáleniny, zranění hlavy, ale také utrpěli šok. Celkem bylo ošetřeno 157 osob, dva turisté se dle Jana Krysztofa, vedoucího záchranné služby, stále hledají.

Tragickou bouřku nepřežili čtyři lidé, mezi nimi dvě děti. Podle listu Gazeta Wyborcza to byli sourozenci, chlapec a dívka ve věku deseti a třinácti let. Zatím není jasné, co se stalo s těmi, kdo je doprovázeli.

Bouřky krátce po poledni zasáhly turisty, kteří se vydali na oblíbený horský štít Giewont. Na jeho vrcholu je železný kříž a u cesty k vrcholu jsou řetězy.

Odpoledne se na vrchol vydala skupina polských turistů. Mnozí se cestou přidržovali řetězů, které pomáhají při výstupu, a když do nich uhodil blesk, zranili se. Jedná se přitom v Polsku o velmi vyhledávané pietní místo. 

Polský deník Gazeta Wyborcza píše, že jde o jeden z nejtragičtějších dnů v historii tatranské turistiky. V pátek ráno po bouři informovala o 140 zraněných, odvolávala se přitom na zdroj Radia Krakow. 

Už našli jejich věci. Záchranáři v Tatrách stále bojují o život dvou jeskyňářů, šance je ale minimální

Číst článek

Polský premiér poznamenal, že údaje o obětech nemusí být přesné: „Nevíme, jestli nejsou zraněni turisté i na jiných místech, jestli náhodou někde neuvízli,“ poznamenal Morawiecki.

Gazeta Wyborcza zároveň připomíná, že poslední tragický den v takovém rozsahu byl v Tatrách zaznamenán 15. srpna 1939, kdy bylo šest lidí zabito po úderu blesku ve Świnici.

Třídenní smutek

Starosta polského horského města Zakopané Leszek Dorula vyzval k držení třídenního smutku, bude trvat do neděle. V oblasti se ruší kulturní, sportovní akce a plánovaná demonstrace. Polské úřady rovněž zřídily krizový štáb a také infolinku, na kterou se mohou obracet příbuzní osob, které bouřka zastihla v horách.

Tragédie na Slovensku

Tragická bouřka, která se prohnala i na slovenské straně Západních Tater, si vyžádala smrt českého turisty. Po zásahu bleskem ho smetla tlaková vlna ze štítu Baníkov. Dle informace horských záchranářů padal několik set metrů a na následky zranění zemřel.

Zraněná je rovněž Češka, která se s mužem nacházela na skalnatých hřebenech Baníkova, a slovenský turista, který byl po úderu blesku krátce v bezvědomí. Na místě zasahovalo několik záchranných vrtulníků.

„Můžeme potvrdit, že podle informací od slovenské policie během rozsáhlých bouřek v oblasti Tater zemřel na území Slovenska jeden český občan, jedna Češka byla zraněna a je hospitalizována. Na území Polska podle aktuálních informací Češi mezi oběťmi ani zraněnými nejsou. Naše ambasády jsou se záchrannými složkami nadále v kontaktu,“ uvedla pro server iROZHLAS Zuzana Štíchová, ředitelka tiskového odboru ministerstva zahraničí.

nkr, hbe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme