Polsko šokoval případ ženy, která ubila syna, a přesto mohla učit děti

Žádná reportáž nezpůsobila v Polsku řadu let takový šok, jako ta, kterou teď napsal i v Česku populární spisovatel a novinář Mariusz Szczygiel. Materiál otištěný deníkem Gazeta Wyborcza komentují všichni, řešili ho dokonce ministři a polský premiér.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki

Jde o 30 let starý příběh plný násilí a bolesti. Hlavní postavou je žena, která tehdy doslova umlátila nevlastního syna jenom proto, že ztratil tkaničku od bot.

Chlapce bila řemenem s kovovou přezkou tak dlouho, až zemřel. Ani otrlí policisté, kteří našli na místě jeho tělo, se neubránili slzám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obsah reportáže, která šokovala Polsko, přiblížil zpravodaj Petr Vavrouška

Žena dostala u soudu 15 let vězení, ale už po deseti letech byla propuštěna na svobodu za dobré chování a za dalších deset let byl její trestní rejstřík čistý.

Novinář Mariusz Szczygiel dostal od anonymního zdroje informaci, co tato žena dělá dnes, a zjistil, že ještě v době zveřejnění reportáže byla učitelkou na jedné varšavské střední škole.

Učila náboženství, fyziku a matematiku a co víc, byla také expertkou ministerstva školství na výchovu mladých učitelů.

Poté, co Gazeta Wyborcza materiál otiskla, žena okamžitě na ministerstvu skončila, následující den sama podala výpověď ve škole, kde učila, a odjela na dovolenou, aby se vyhnula veřejnému lynči.

Případ zřejmě změní polské právo

Kvůli případu se sešli ministři školství a spravedlnosti. Kauzu také komentoval také premiér Donald Tusk, který byl stejně jako většina polské veřejnosti v šoku.

Fakt, že mohla s dětmi pracovat osoba, která zabila vlastní dítě, je podle premiéra chybou práva a musí se to co nejdříve změnit. Trestní rejstřík se dnes v Polsku nemaže jen v případě pedofilů.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme