Polsko šokovala smrt ženy, která se nedočkala sanitky. Ta ji měla převézt pár desítek metrů

Sto padesát metrů, taková byla pro jednu polskou pacientku vzdálenost mezi životem a smrtí. Přílišné lpění na předpisech ale může způsobit lidskou tragédii. Aféra šokovala celé Polsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka, sanitní vůz (ilustrační foto)

Sanitka, sanitní vůz (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Začalo to všechno poměrně nevinně. Starší žena je po operaci ramene a leží na ortopedii. Její stav se ale náhle zhoršil a vypadá to na infarkt. Je potřeba ji převézt na jednotku intenzivní péče. Obě budovy dělí od sebe necelých sto padesát metrů, a tak lékaři zavolali sanitku, protože transport na lůžku v minusových teplotách nebyl možný.

„Je to kuriózní, ale dispečer místo toho, aby použil sanitku, která stála přímo v nemocnici, tak si objednal vozidlo, které bylo 70 kilometrů daleko,“ přiznal televizi TVN jeden z lékařů.

Nemocniční sanitku ale nebylo možné použít, předpisy to prostě nedovolují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu, který šokoval celé Polsko, natáčel varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

„Kdybychom měli vyhovět každé takové žádosti, každému pacientovi přímo v nemocnici, tak by nám chyběly sanitky pro klasické výjezdy do města,“ brání se šéfka záchranné služby.

Pacientka tak čekala na příjezd objednaného vozu hodinu a půl. Nedočkala se, a dřív než sanitka dorazila, bohužel zemřela. Zvítězila byrokracie. Pacienti můžou trpět, být v ohrožení života, ale předpis je předpis.

„Na to jsou pravidla, která jasně říkají, že na převoz pacienta uvnitř nemocnice není možné použít sanitku běžné záchranky,“ hájil se v televizi TVN zástupce ředitele nemocnice. Dodal, že kvůli šetření nebylo možné objednat soukromou záchranku.

Úplně se tak zapomnělo na zdravý rozum. Převoz starší ženy v kritickém stavu mezi jednou a druhou budovou by trval pár minut. Polské ministerstvo zdravotnictví stojí na straně logiky.

„Žádné předpisy nejsou alibi pro normální myšlení. Pokud potřebujeme převézt ženu jenom sto metrů a sanitka musí kvůli tomu urazit sedmdesát kilometrů, tak je to zcela absurdní,“ říká úředník resortu zdravotnictví.

A jaký má tento případ závěr? Ředitel záchranky i nemocnice dostali výpověď. Syn zesnulé pacientky na ně ještě podal žalobu.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme