Omylem ho prohlásili za mrtvého. Polák nemůže pracovat, vybrat peníze z účtu ani navštívit lékaře

Ačkoliv je Rafal Piotrowski živý a zdravý, podle polských úřadů je už pátým měsícem po smrti. Za mrtvého ho prohlásily omylem po úmrtí jeho stejně starého jmenovce. Dvaačtyřicetiletý obyvatel polského města Sosnovce u českých hranic se o chybě dozvěděl dosti kuriózně. Málem totiž přišel na vlastní pohřeb. Úřední chyba ho ale připravila o práci a tím jeho problémy zdaleka nekončí. O případu informoval deník Gazeta Wyborcza.

Sosnovce Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Partnerce Rafala Piotrowského zavolal dva dny před Štědrým dnem jeho švagr, aby jí kondoloval. Protože ale dvojice neudržovala s rodinou kontakt, myslela si, že jde o hloupý vtip. Sluchátko předala Rafalovi, načež jeho švagr málem omdlel, popisuje Gazeta Wyborzca.

Piotrowski měl mít totiž druhý den pohřeb, dokonce už pro něj hrobníci otevřeli rodinnou hrobku. Šlo sice o omyl, přesto ale Piotrowski přestal úředně existovat.

Problém nastal poté, co v sosnovecké nemocnici zemřel jeho stejně starý jmenovec, který u sebe neměl doklady. A policie poté našla stejné jméno v evidenci obyvatel.

Otce živého Rafala Piotrowského nepřišel tělo identifikovat, místo toho vyřídil úmrtní list a začal zařizovat pohřeb.

Bez práce a zdravotního pojištění

Piotrowski tak nyní přišel o práci. Jeho zaměstnavatel se patrně obával problémů, protože za něj neměl jak odvádět daně a pojištění. Sociální správa ho už vyškrtla z evidence.

Stejně tak zdravotní pojišťovna, takže Piotrowski přišel o lékařskou péči a nemá přístup ani ke svému bankovnímu účtu.

O nápravu úřední chyby se zatím snaží marně. Matriční úřad si je chyby vědomý, ale sám o nápravě nemůže rozhodnout, dokonce ani není stranou sporu, jak tento týden zjistila Wyborcza ve svém regionálním vydání.

O opravě může rozhodnout pouze soud, ten obdržel přes prokuraturu veškeré dokumenty v polovině března. Na dotaz Wyborczy z poloviny dubna, proč se ještě případem nezačal zabývat, soud zatím neodpověděl.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme