Polský ústavní soud odročil rozhodnutí, zda respektovat předběžná opatření evropského soudního dvora

Polský ústavní soud odročil o měsíc své rozhodování, zda má země respektovat předběžná opatření Soudního dvora Evropské unie ohledně zpochybňované kontrolní komory nejvyššího soudu. Ta má mít na starosti kázeňské prohřešky soudců. Nález ústavního soudu podle médií rozhodne, zda v Polsku platí unijní právo.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní spisy

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Oznamuji, že byl zrušen termín jednání 13. května 2021. Nový termín je 15. června,“ sdělila ombudsmanovi soudkyně Krystyna Pawłowiczová, která v tomto případě ústavním soudcům předsedá.

Do uvedeného termínu má soud rozhodnout o ombudsmanově žádosti, aby byl z rozhodování vyloučen Justyn Piskorski, jeden ze tří ústavních soudců, které podle opozice vládní většina v parlamentu a prezident Andrzej Duda dosadili do ústavního soudu neoprávněně, na místa řádně zvolených soudců, uvedl deník Gazeta Wyborcza.

List připomněl, že Evropský soud pro lidská práva minulý týden kvůli těmto zásahům do složení ústavního soudu rozhodl, že Polsko porušilo evropskou úmluvu o lidských právech, konkrétně právo na spravedlivý soud.

Rozhodování soudů

Podle ombudsmana Adama Bodnara by účast Piskorského na rozhodování ústavního soudu byla v rozporu se zákonem a také by porušovala mezinárodní závazky Polska. Varoval, že po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva budou všechny další nálezy ústavního soudu s účastí neoprávněné osoby vadné a každý polský soud je bude moci ignorovat.

Polští poslanci souhlasí se vznikem Evropského fondu obnovy. ‚Druhý Marshallův plán,’ řekl premiér

Číst článek

Verdikt štrasburského soudu podle opozičního deníku také otevírá cestu k dalším žalobám na Polsko za nálezy vydávané neoprávněnými ústavními soudci, včetně žádostí o odškodnění.

List nicméně připomněl, že předchozí ombudsmanovy žádosti o vyloučení zpochybňovaných soudců z rozhodování ústavní soud odmítl.

V dané věci, o které má ústavní soud rozhodnout, jde o to, zda se kontrolní komora nejvyššího soudu bude zabývat případem, ve kterém prokuratura žádá o zrušení imunity jednoho z polských soudců.

Případný nález, že unijní právo je v rozporu s polskou ústavou, jak ji nyní interpretuje vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), může vládě poskytnout záminku nerespektovat rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie týkající se polské justice, upozornila Gazeta Wyborcza. Dodala, že unijní soud může každou chvíli vydat další předběžná opatření ohledně zásahů vládnoucí strany do nezávislosti soudů.

Krok k odchodu z EU?

Odročení případu do poloviny června tak dává ústavnímu soudu čas, aby se vyjádřil i novým rozhodnutím unijního soudu. List také připomněl varování 25 bývalých ústavních soudců, že pokud Polsko nebude uplatňovat základní unijní předpisy, bude to porušení polských závazků a krok k odchodu země z EU.

Polský ústavní soud je složen převážně ze soudců nominovaných vládním táborem. Disciplinární komora je součástí širšího sporu o reformu polské justice, která podle Bruselu podkopává nezávislost polského soudnictví. Změny v justici prosazuje vláda PiS, která je u moci od podzimu 2015. Zástupci polského vládního tábora tvrdí, že otázky justice patří do pravomoci členských států EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme