Pět milionů eur za každý den. Česko se obrátilo na soud EU, žádá pokutu pro Polsko za těžbu v Turówě

Česká republika požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby Polsku udělil pokutu ve výši pěti milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba v hnědouhelném dole Turów nedaleko hranic s Českem. Soud o tom informoval na svém twitterovém účtu.

Brusel (Aktualizováno: 17:09 15. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044 | Foto: Tomáš Adamec

„Česká republika žádá soud, aby uvalil pokutu ve výši pěti milionů eur denně na Polsko za to, že okamžitě nepřerušilo těžbu hnědého uhlí v dole Turów,“ píše se na twitteru Soudního dvora.

Těžba v dole Turów ohrožuje české spodní vody významně víc, než se připouštělo, kritizuje právnička

Číst článek

Ten v květnu Polsku na žádost Prahy nařídil okamžitě přerušit veškeré práce v Turówě.

Polský premiér Mateusz Morawiecki ale veřejně oznámil, že Varšava nařízení nedodrží, protože by to mělo negativní dopad na energetickou bezpečnost Polska a zaměstnanost v regionu.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044.

Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů.

#ECJ : #CzechRepublic asks the Court to impose a daily € 5 million penalty on #Poland for not having immediately ceased the #lignite mining activities in the #Turów #coal mine located on the Czech border #environment (C-121/21 R)

14:45 – 15. 06. 2021

92 136

Dohoda o Turówu

České úřady ale upozorňují, že rozšíření dolu ohrozí zásobování vodou obyvatel příhraničních oblastí Libereckého kraje. Povede také podle nich k větší hlučnosti a prašnosti.

Brabec: Polsko nás válcovalo, ale my nechceme zastavit těžbu v dole Turów na věky věků

Číst článek

Česko a Polsko ve čtvrtek zahájí jednání o mezivládní dohodě o Turówu. Smlouva obsahuje podmínky, jejichž plnění Praha chce po Varšavě před i po případném stažení žaloby podané k Soudnímu dvoru Evropské unie.

Náměstek českého ministra zahraničí a vládní zmocněnec pro zastupování Česka před Soudním dvorem Evropské unie Martin Smolek minulý týden na jednání zahraničního výboru české polanecké sněmovny řekl, že Soudní dvůr Evropské unie by neměl stanovit penále dříve než za několik týdnů.

Polsko dostane lhůtu pro vyjádření a zároveň ho má český postup motivovat k jednání o podmínkách budoucí dohody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme