Polští poslanci poprvé vybrali nové členy soudcovské rady. Podle opozičního tisku mají vazby na vládu

Poslanci polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost v úterý poprvé vybrali členy soudcovské rady na základě nového zákona kritizovaného opozicí či Evropskou komisí. O obsazení rady dohlížející na činnost soudů dosud rozhodovali sami soudci, zatímco zákon přijatý koncem loňského roku dává tuto pravomoc politikům. Většina z 15 nových členů rady má vazby na ministerstvo spravedlnosti, uvedl opoziční list Gazeta Wyborcza.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost v Sejmu

Poslanci polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost v Sejmu | Foto: Sławomir Kamiński | Zdroj: Reuters

Sejm jasnou většinou hlasů vládních poslanců rozhodl o novém obsazení 15 z celkových 25 míst v Zemské soudcovské radě (KRS), která má na starosti správu polské justice. Opozice, která se hlasování na protest nezúčastnila, označila nový způsob výběru členů rady za snahu podřídit justici zájmům Práva a spravedlnosti.

Je právní stát v Polsku v ohrožení? Evropská komise spustila článek sedm, Varšavě hrozí sankce

Číst článek

Vláda naopak tvrdí, že se snaží zbavit polské soudnictví dědictví komunistického režimu a docílit efektivnějšího fungování soudů.

Kvůli svému nesouhlasu s novým způsobem volby v úterý odstoupila z funkce dosavadní předsedkyně a zároveň šéfka nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová. Ta patřila k desítce členů, kteří jsou v radě z titulu své funkce či jsou vybíráni ústavními orgány.

Nově zvoleným členům začne jejich čtyřleté funkční období ve středu.

Zákon o soudcovské radě patří vedle zákona o nejvyšším soudu ke dvojici norem, kterou loni kritizovala EK, podle níž ohrožují vládu práva v zemi. Komise kvůli tomu spustila vůči Polsku zatím nikdy nepoužitý postup, na jehož konci zemi hrozí pozastavení hlasovacích práv v EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme