Polsko stahovat vojáky z Iráku nehodlá
Polsko dementuje zprávy o uvažovaném stažení svých vojáků z Iráku. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí polského kabinetu Marcin Kaszuba s tím, že zpráva tiskové agentury Reuters o výroku premiéra Leszka Millera byla nedorozuměním. "Premiér pouze uvedl, že vláda nezamýšlí zvětšit polský kontingent v Iráku. Tato odpověď padla v souvislosti s odchodem španělských a latinskoamerických vojáků z oblasti," uvedl Kaszuba.
Podle původních zpráv odstupující polský premiér Leszek Miller nevyloučil, že jeho země ukončí svou misi v Iráku v blíže neupřesněném termínu po dohodě s Washingtonem. Mluvčí vlády ale později prohlásil, že polská vláda o stažení byť části jednotek nikdy neuvažovala a neuvažuje.
Polsko má v Iráku čtvrtý největší kontingent o síle 2500 vojáků. Pokud by Varšava své vojáky skutečně stáhla, byla by po Španělsku druhým klíčovým spojencem Američanů. Tento týden o odchodu svých vojáků ze země rozhodla též vláda Hondurasu, již v únoru stabilizační síly opustilo 115 vojáků z Nikaragui.
Miller připustil, že nelze stahování Španělska a latinskoamerických zemí přehlížet, ale podle něj to pro Polsko není důvod k nějakým dobrodružným gestům. "Přišli jsme do Iráku, abychom tam situaci stabilizovali a ne destabilizovali," uvedl Miller. Kontingent je podle něj na hranici polských možností a určitě se zvětšovat nebude.
Podle polské vlády je jediným řešením situace co nejrychlejší předání správy země Iráčanům a kontrola situace mezinárodním společenstvím reprezentovaným Organizací spojených národů. Strategie pro tamní polské síly bude obsahem prvního květnového projevu nového premiéra Marka Belky, dodal Miller.
Setrvání italských jednotek v Iráku i po 30 červnu dnes potvrdil italský premiér Silvio Berlusconi. Na tiskové konferenci v ruském Lipecku, kam přicestoval v doprovodu Vladimíra Putina, uvedl, že pokud by zahraniční jednotky z Iráku odešly, nastala by situace podobná Kosovu. Předání vojenské kontroly nad Irákem do rukou OSN bude podle něj složité.
Vzápětí po zprávě o polských úvahách se k další přítomnosti jednotek v Iráku se vyjádřila i lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergová. Připustila, že v takovém případě by otázka dalšího setrvání lotyšských vojáků musela být se vší vážností posouzena na různých úrovních, včetně jednání s Polskem. 105 lotyšských vojáků je součástí seskupení pod velením polského kontingentu v Iráku.