Polsko stále debatuje o účasti prezidenta na oslavách v Moskvě

V Polsku pokračuje debata, zda se prezident Aleksander Kwaśniewski má zúčastnit květnových oslav vítězství nad fašismem v Moskvě. Nové kolo sporů mezi vládnoucí levicí a pravicovou opozicí vyvolala zpráva, že polský prezident a další vysocí představitelé budou na moskevských oslavách stát po boku diktátorských vůdců Severní Koreje, Běloruska nebo Turkmenistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksander Kwaśniewski | Zdroj: ČTK

"Jen kvůli tomu, že vedle mě stojí nějaký diktátor, přece nemohu rezignovat na morální povinnost vzdát úctu obětem nacismu," řekl maršálek Sejmu Wlodzimierz Cimoszewic.

Polská pravice to ale považuje za další léčku ruského prezidenta Vladimira Putina. "Moskva chce toto setkání využít k tomu, aby vnutila vlastní pravidla, vlastní pořádky a normy mezinárodnímu životu," namítá předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński.

Premiér Marek Belka ale připomněl, že na pátečním pohřbu papeže Jana Pavla II. byli různí krutovládci a nikdo se nad jejich přítomností příliš nepozastavoval.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme