Polsko stále věří, že se Sikorski může stát novým šéfem NATO

Polsko neztrácí naději, že se současný ministr zahraničí Radoslaw Sikorski může stát generálním tajemníkem NATO. K výměně šéfa Aliance má dojít letos v létě a podle neoficiálních informací má největší šance dánský premiér Anders Fogh Rasmussen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radoslaw Sikorski | Foto: NATO

Polský prezident Lech Kaczynski prohlásil, že podle jeho informací není o osobě nového generálního tajemníka NATO rozhodnuto a on sám bude proto lobbovat za ministra Sikorského.

"Polsko ještě podobnou funkci nikdy nezískalo a má na ni nárok. V nejbližších týdnech se setkám s řadou evropských politiků a budu s nimi mluvit o kandidatuře ministra Sikorského. Určitě má reálnou šanci," uvedl prezident Kaczynski.

Podle západních médií je ale Sikorski nepřijatelný kvůli jeho příliš kritickému postoji vůči Rusku. Dalším kandidátem, o němž se vedle Sikorského a Rasmussena spekuluje, jen bývalý britský ministr obrany Des Browne. Funkční období stávajícího šéfa NATO, Holanďana Jaapa de Hoop Scheffera, vyprší letos v červenci.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme