Čelíme zastrašování, uvedla polská televize TVN v souvislosti s reportáží o neonacistické scéně

Polská soukromá zpravodajská televize TVN v neděli uvedla, že čelí zastrašování. Stalo se tak poté, co prokuratura předvolala jejího kameramana Piotra Wacowského jako podezřelého z propagování nacismu. Ten se přitom podílel na práci investigativního týmu, který natočil neonacistickou scénu v Polsku - v zemi, kterou druhá světová válka zasáhla jako málokterou v Evropě.

Varšava (Aktualizováno: 2:30 26. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportáž polské zpravodajské televize TVN o neonacistech

Reportáž polské zpravodajské televize TVN o neonacistech | Foto: TVN | Zdroj: Printscreen z reportáže

V provládních médiích se dříve v listopadu objevilo nařčení, že soukromá a k vládě kritická televize TVN údajný sraz neonacistů zinscenovala a zaplatila. Zazněla také kritika, že hajloval i kameraman, byť ten vysvětloval, že nic jiného mu nezbývalo. K útokům na TVN se přidali politici z vládních řad.

'Hitler byl gentleman, Polsko über alles!' Poláky šokovala reportáž zevnitř neonacistické scény

Číst článek

„Autoři reportáže postupovali v souladu se všemi normami investigativní žurnalistiky. Stavět toho, kdo odhalil zločinnou činnost na roveň zločincům, považujeme za pokus o zastrašení novinářů,“ zdůraznila TVN. Zároveň dodala, že podala žalobu na osoby, tvrdící, že reportáž o polských neonacistech byla zinscenovaná.

Zprávu o pátečním obvinění kamerama v sobotu zveřejnil liberální deník Gazeta Wyborcza. V neděli pak nadřízený prokurátor shledal obvinění kameramana „předčasným“ a případ předal jinému státnímu zástupci.

Kritika za protivládní demonstrace

Agentura Reuters připomněla, že americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová tento týden na schůzce s polskými zákonodárci varovala, že Kongres USA by v případě útoků na svobodu tisku přehodnotil podporu Polska.

Ani vládní mluvčí, ani americké velvyslanectví podle agentury Reuters dosud neodpověděly na žádosti o vyjádření ke kameramanově případu.

Polská rada pro rozhlasové a televizní vysílání se loni pokusila potrestat TVN vysokou pokutou kvůli reportážím o protivládních demonstracích v polském parlamentu, které údajně „propagovaly nezákonné aktivity a povzbuzovaly chování ohrožující bezpečnost“. Americká vláda se tehdy ohradila proti takovému narušování svobodu tisku - a mediální rada své rozhodnutí o pokutě letos v lednu odvolala.

Poland's main opposition broadcaster - owned by US group Discovery Communications - has accused Polish authorities of attempting to intimidate it: bit.ly/2AjgfQZ

11:16 – 25. 11. 2018

21 47

Hákové kříže i festival Orlí hnízdo

Týž měsíc TVN odvysílala reportáž se záběry skryté kamery, které zachycovaly „oslavy narozenin“ Adolfa Hitlera loni v květnu v lese na Slezsku, kde neonacisté rozvěsili po stromech vlajky s hákovým křížem a postavili „oltář“ s Hitlerovým portrétem. Účastníci oslavy byli oblečeni do dobových uniforem, před planoucí svastikou pronášeli přípitky „za Adolfa Hitlera a naši vlast, milované Polsko“ a nakonec si pochutnali na dortu v barvách vlajky tzv. Třetí říše.

Reportáž polské zpravodajské televize TVN o neonacistech | Foto: TVN | Zdroj: Printscreen z reportáže

TVN také ukázala „pro veřejnost uzavřený“ hudební festival „Orlí hnízdo“, kde hrály kapely oslavující nacionalismus a napadající národnostní a sexuální menšiny a kde publikum na pobídnutí ze scény hajlovalo.

Po odvysílání reportáže ministr spravedlnosti a současně generální prokurátor Zbigniew Ziobro nařídil zahájit vyšetřování, které vedlo k obvinění několika lidí. Jeden z nich mezitím přistoupil dohodu o trestu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme