Polský parlament přijal mediální zákon namířený proti TVN. Vláda nakonec sehnala dostatek hlasů

Sejm, dolní komora polského parlamentu, hlasy vládní koalice v závěrečném čtení přijal kontroverzní mediální zákon, který má podle svých odpůrců umlčet televizi TVN, vlastněnou americkou společností Discovery a kritickou vůči polské vládě. Zákon nyní zamíří do Senátu, kde má těsnou většinu opozice. TVN představuje nejvýznamnější americkou investici v Polsku v hodnotě miliardy dolarů.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Varšava (Aktualizováno: 22:09 11. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští poslanci v Sejmu

Polští poslanci v Sejmu | Zdroj: Reuters

„228 poslanců pro, proti 216, deset se zdrželo – Sejm přijal lex anti-TVN,“ uvedla sama televizní stanice na svém webu.

Podle zákona by média v Polsku mohla patřit jen společnostem z Evropského hospodářského prostoru.

Tisíce Poláků demonstrovaly na obranu společnosti TVN. Tvrdí, že vláda chce kritickou televizi umlčet

Číst článek

Předseda hlavní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dlouhodobě tvrdí, že sdělovací prostředky v rukách zahraničních vlastníků narušují veřejnou diskusi a neslouží polským zájmům. Odpůrci zákona nicméně Kaczyńského postup považují za snahu umlčet kritiky.

Opozice v Sejmu nejprve prosadila návrh odročit jednání sněmovny na září; později ale PiS dosáhla opakovaného hlasování s opačným výsledkem  a pak už se pokračovalo podle jejího programu.

„Stali jsme se svědky politováníhodného představení v Sejmu, inscenace bezpráví a porušování pravidel. Svědčí to o tom, že PiS necouvne před ničím, aby prosadila své stanovisko,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Gabriela Morawská-Stanecká.

Okamžité protesty

Washington již varoval, že neobnovení licence zpravodajské televizi TVN 24 by mohlo ohrozit budoucí americké investice v Polsku, zatímco polští opoziční politici zákon odsoudili jako útok na svobodu médií, napsala agentura Reuters. Dnešní hlasování je útokem na svobodu, útokem na média, která jsou nezávislá na vládě,“ citovala opozičního poslance Grzegorze Schetynu.

PiS provádí státní převrat,“ nadepsal komentář o dění ve sněmovně opoziční deník Gazeta Wyborcza. V reakci na hlasování vypukly živelné protesty ve Vratislavi a Krakově. Vraždí nám svobodná média, je to atentát na Polsko, citoval list jednu z demonstrantek.

PiS chce v zákoně zakotvit, že většinový podíl v médiích v Polsku může patřit jen společnostem z Evropského hospodářského prostoru. Návrh zákona je považován za klíčovou zkoušku pro přežití médií v Polsku, podotkla agentura AP. Do ulic polských měst v úterý vyšly tisíce lidí, aby demonstrovaly na obranu svobody médií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme