,Převezmou moc nad národy.‘ Polský týdeník radil, jak rozeznat Žida. Prodával se i v parlamentu

Vlnu nevole vyvolal v Polsku článek, v němž nacionalistický týdeník radil čtenářům, jak rozeznat Žida. Periodikum se objevilo i ve stánku s novinami v poslaneckém hotelu a reálu polského parlamentu, což podle některých kritiků dokazuje ochotu poslanců tolerovat projevy antisemitismu. Instituce už oznámila, že list nadále odebírat nebude, napsala agentura AP.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští politici v Sejmu, dolní komoře parlamentu | Foto: Sławomir Kamiński | Zdroj: Reuters

Článek v pravicovém týdeníku Tylko Polska (Jen Polsko) popisuje, jak rozpoznat Žida na základě jeho jména, vlastností či rysů v obličeji. Židovským ženám podle autorů „chybí křehkost, skromnost a pocit studu, které jsou vlastní polským ženám.“

„Protože jim patří celý svět... předpokládá se, že jsou v každé zemi, převezmou moc nad národy a povedou k vytvoření jednoho celosvětového židovského státu,“ cituje agentura Reuters z článku.

Francie řeší další hákové kříže, vandalové posprejovali bývalou synagogu nacistickými symboly

Číst článek

Vydání se objevilo i v novinovém stánku polského parlamentu, který následně rozhodl, že list už nebude odebírat. Židovské skupiny ale žádají tvrdší opatření vůči listu.

Za znepokojující označila šéfka Amerického židovského výboru ve střední Evropě Agnieszka Markiewiczová zejména absenci odsouzení incidentu ze strany klíčových politiků, jako například předsedy parlamentu. S kritikou vůči vládní straně vystoupili i někteří opoziční poslanci.

‚Symbol netolerance‘

Podle Krzysztofa Brejzy z opoziční Občanské platformy je publikace „symptomem netolerance“, kterou podporuje vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského. „Je nechutné, že se v chrámu demokracie, v polském parlamentu, objevil takový materiál,“ prohlásil poslanec.

Mluvčí strany PiS zatím incident nekomentoval. Polská vláda se v minulosti vůči obviněním z antisemitismu ostře ohrazovala. Premiér Mateusz Morawiecki v únoru zrušil svou účast na summitu visegrádské čtyřky (tedy Polska, Česka, Slovenska a Maďarska) a Izraele v Jeruzalémě. Reagoval tak na výroky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a následně také úřadujícího ministra zahraničí o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme