Polsko udělalo další krok k vydání údajného válečného zločince Karkoce z USA

Polsko podniklo další kroky, aby se od USA domohlo vydání pravděpodobného nacistického zločince Michaela Karkoce, který žije v americkém státě Minnesota. V úterý o tom informovala agentura AP.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský rodák, nyní americký občan Michael Karkoc, který je podezřelý z páchání nacistických zvěrstev za druhé světové války. Snímek z roku 2014 z Karkocova pozemku v Minneapolis | Zdroj: ČTK

Polský Institut národní paměti (IPN), který má na starosti vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, v červnu postoupil žádost o Karkocovu extradici velvyslanectví Polska ve Washingtonu, aby dokumenty předalo americkým justičním úřadům.

Stav žádosti v úterý AP nedokázala ověřit, neboť v USA je svátek, země si připomíná den nezávislosti na Británii. Cestu k vydání otevřel v březnu polský soud, který na Karkoce formálně vydal zatykač.

'Anděl smrti' Mengele slouží dobru. Jeho lebku a kosti dostali studenti medicíny

Číst článek

Ukrajinský rodák Karkoc, kterému je nyní 98 let, je podezřelý, že se za druhé světové války jako velitel oddílu krajanů spolupracujícího s nacisty podílel na zvěrstvech.

Jeho jednotka se podle vyšetřovatelů například v roce 1944 zúčastnila vyhlazení polských obcí Chlaniów a Wladyslawin a povraždila tam 44 mužů, žen a dětí. Karkocova rodina obvinění odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme