Lidé v Polsku vykupují uhlí na topnou sezonu. Tvoří se dlouhé fronty

V Polsku začíná sháňka po uhlí na topnou sezonu. Před některými doly, které prodávají palivo přímo koncovým odběratelům, se tvoří dlouhé fronty. Vytvářejí se dokonce pořadníky zákazníků. Jak informuje Radiožurnál, hospodářská komora prodejců uhlí odhaduje, že letos se nepodaří uspokojit všechny zájemce o uhlí na topení.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhlí

Uhlí | Zdroj: Profimedia

Některé uhelné doly v Polsku neprodávají uhlí do skladů, ale přímo zákazníkům. Uhlí je tak i značně levnější: v současné době jej lidé mohou v dolech koupit v přepočtu zhruba za 7,5 tisíce za tunu, ve skladu by za ni dali skoro 18 tisíc. 

U dolů se ale tvoří značné fronty. Lidé se musí zapisovat do seznamů, a jakmile je jejich uhlí připravené na odvoz, dostanou SMS. Jeden ze zákazníků v dole Janina nedaleko Krakova ve frontě čekal skoro celý den. Vzal si na to dokonce dovolenou.

Další říká, že si do prodejny v dole jezdí pro uhlí už 58 let, nikdy ale takové fronty nezažil.

Ceny za energie a komodity rostou, mluví se o zastropování. Nejlevnější zůstává topení dřevem

Číst článek

Kvůli nadále rostoucím cenám se mnoho lidí odklání od plynu a vrací se k uhlí. Někteří topí dřevem, protože na uhlí buď nemají, nebo ho vůbec neseženou.

Podle polské hospodářské komory prodejců uhlí může u prodejců chybět až čtvrtina celkové spotřeby uhlí, což je asi 2,5 milion tun. Podle majitelů prodejen nebude problém cena, ale právě nedostatek komodity. Z příhraničí se na nákup uhlí do Polska vydávají i Češi. 

Pavel Novák, jca Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme