Polsko soudně zpochybnilo nadřazenost práva EU. Komise plánuje unijní právo hájit všemi prostředky

Evropská komise využije všech prostředků, aby ochránila dodržování principů práva Evropské unie. V reakci na čtvrteční rozhodnutí polského ústavního soudu o rozporu mezi polským a unijním právem to řekl eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders. Unijní smlouvy jsou podle něj nadřazeny národním zákonům a všechny země se musí podřídit verdiktům soudu EU.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise (ilustrační foto)

„Budeme unijní právo hájit všemi prostředky,“ zní reakce Evropské komise k rozsudku polského ústavního soudu | Foto: Thijs ter Haar | Zdroj: Flickr.com

Velmi ostře na rozhodnutí polské justice reagovali zástupci největších skupin v Evropském parlamentu, podle nichž se Polsko vydává na cestu z evropského bloku.

Polský ústavní soud ve čtvrtek po několika odkladech rozhodl, že některé články základních smluv o EU odporují polské ústavě. Zpochybnil tak nadřazenost práva EU nad tím polským, se kterou Varšava souhlasila při svém vstupu do Evropské unie v roce 2004.

Smlouvy o Evropské unii odporují polské ústavě, rozhodl ústavní soud ve Varšavě

Číst článek

„Jsme velmi pevní v otázce principů a využijeme všechny dostupné prostředky, abychom je ochránili,“ řekl novinářům Reynders. Kdy unijní exekutiva sáhne k možným právním krokům vůči Polsku, odmítl říci. Není podle něj jasné, kdy rozhodnutí vstoupí v platnost.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová na dotaz ČTK uvedla, že musí verdikt nejprve prostudovat, než na něj zareaguje.

Brusel má teoreticky možnost zahájit s Varšavou řízení kvůli porušování práva EU, což může po několika letech vést k udělením pokuty. Polsko však například finanční sankci vyměřenou za neuposlechnutí verdiktu unijní justice v české žalobě na rozšíření dolu Turów ignoruje.

Cesta k ‚polexitu‘? 

K rázným krokům vyzvali unijní exekutivu po polském rozhodnutí europoslanci, z nichž většina dlouhodobě kritizuje současné právní poměry v zemi.

„Vyhlášením, že smlouvy EU nejsou slučitelné s polským právem, otevřel nelegitimní polský ústavní soud zemi cestu k polexitu,“ prohlásil člen nejpočetnější lidovecké frakce v europarlamentu Jeroen Lenaers.

Polským představitelům podle Lenaerse nelze věřit tvrzení, že nechtějí vyvést zemi z evropského bloku, když dlouhodobě porušují základní evropské hodnoty.

Právo a spravedlnost a Kaczyński plánují odchod Polska z EU. Vím to, sdělil Tusk a navrhl změnu ústavy

Číst článek

Europarlamentní klub socialistů označil čtvrteční verdikt za naplnění černého scénáře a vyjádřil obavy, že polští soudci rozhodující podle unijního práva mohou nyní ve své zemi čelit postihům.

Vyzval také komisi, aby okamžitě vůči Varšavě využila nové pravidlo umožňující zastavit unijní financování zemím porušujícím principy právního státu. Eurokomisař pro spravedlnost Reynders připustil, že komise v nejbližších týdnech systém spustí.

Podle frakce liberálů je rozsudek dalším krokem Polska na cestě od EU a jejích hodnot a Brusel musí jednat.

„Polsko tímto rozsudkem dává sbohem evropskému právnímu řádu. Hned, jak nabude právní moci, musí přijít finanční následky. Bez evropského právního řádu nemohou být vypláceny evropské dotace,“ prohlásil člen výboru pro rozpočtovou kontrolu za frakci zelených Daniel Freund.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme