Stovky lidí se snaží přejít z Běloruska do Polska, hlásí pohraničníci. Stěžují si na agresivitu zoufalých lidí

Od středy se do Polska z Běloruska pokusilo nelegálně přejít stovky osob, informovala o tom polská pohraniční stráž. Polským bezpečnostním službám se přitom podařilo zadržet čtyři lidi, kteří se na převaděčství podíleli. Jsou mezi nimi cizinci. Po zimě se situace na hranici opět zhoršuje.

Od stálé zpravodajky Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci táboří nedaleko hranic s Běloruskem v Bělověžském národním parku.

Uprchlíci táboří nedaleko hranic s Běloruskem v Bělověžském národním parku. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V pondělí a úterý se pokusilo polsko-běloruskou hranici bez potřebných dokladů překročit 285 lidí. Ve středu a čtvrtek to bylo 275 lidí, uvedla polská pohraniční stráž. Zdá se, že s příchodem jarního počasí tak zájem o nelegální přechod hranice opět roste.

Přes deset tisíc migrantů za měsíc. Nová balkánská trasa, po které lidé míří do Německa, vede přes Polsko

Číst článek

Pohraničníci při odhalených pokusech zadrželi čtyři lidi, kteří se účastnily převaděčství. Pocházeli z Litvy, z Běloruska a z Moldavska.

Další zabezpečení

Polská vláda letos rozhodla o posílení kontroly hranice. Celý systém má dostat další zabezpečovací prvky, protože ty stávající údajně už nestačí. Uprchlíci i převaděči se je totiž naučili překonávat.

Hranice je přitom už dnes zabezpečená nejen pevným pět metrů vysokým plotem, ale také třeba detektory pohybu, čidly a kamerami.

Zároveň vláda chystá změnu v přístupu k uprchlíkům. Prioritou dál zůstává zabránit masivní nelegální migraci, podporované a živené běloruským a ruským režimem.

Polský kabinet zároveň nezpochybňuje, že je lidem na hranici potřeba pomoct. Často jsou totiž na cestě několik týdnů, jsou podvyživení a podchlazení, mají zanedbaná zranění a nedostatečné oblečení. A mezi nimi jsou samozřejmě i děti a ženy, a to i těhotné.

Zoufalí lidé

Polská pohraniční stráž si nedávno stěžovala na agresivitu lidí, kteří se snaží plot na hranici zdolat. Pohraničníci to dokládají záběry z těch kamer, které jsou umístěné na plotu. Tento týden navíc lidé poškodili házením kamení jeden ze služebních vozů.

Pohraniční stráž přitom chrání pětimetrový pás, tedy prašná cesta v prostoru po vykácených stromech. Uprchlíci do něj mají zakázaný vstup. Ale z běloruské strany plotu často na polské hlídky, které prochází po cestě uvnitř pásu, hážou kameny a větve. Zaznamenané byly i případy, kdy použili pyrotechniku.

Je ale dokázané, že agresivitu podněcují běloruské pohraniční stráže. Ty často zneužívají uprchlíky k tomu, aby na polské strážníky útočili, vyzbrojují je, nutí je k napadením výhrůžkami nebo je i navádějí, že pouze násilím se dostanou na druhou stranu plotu.

Lidé jsou přitom uvězněni na hranicích už několik týdnů či měsíců a zažívají mimo jiné takzvané pushbacky. To znamená, že je pohraniční stráž vytlačuje z polského území na běloruské území.

Uprchlíci jsou podle aktivistů v zoufalé životní situace a snaží se zkrátka dostat na území Polska a zároveň i Evropské unie jakýmkoliv způsobem.

Útoky i pomoc

Události na hranici rozebíral nedávno deník Gazeta Wyborcza. Pracoval se dvěma záběry. Jeden zachycoval útok na pohraniční stráž, uprchlíci házeli pyrotechniku.

Znepokojující reakce polských bezpečnostních služeb, komentují obyvatelé Bělověže situaci na hranici

Číst článek

Potom se ale objevily záběry z kamer, které ukazují polské pohraničníky, kdy jeden nesl v dece zabalené dítě a další doprovázel ženu, pravděpodobně matku toho dítěte. Reportéři Gazeta Wyborcza se pustili do pátrání, co se stalo.

Zjistili, že žena eritrejského původu, která se podél hranice pohybovala už několik týdnů, podle aktivistů ze skupiny EGALA strávila ve vysokém stupni těhotenství na hranici měsíc a na běloruské straně plotu porodila.

Při hlídce na ni narazili polští pohraničníci, kteří odemkli jednu z migračních mříží – tedy otvor, který měl původně sloužit migraci zvířat, například losům, jelenům a zubrům.

Ženu dostali pohraničníci na druhou stranu, jeden z těch mužů přeřízl dítěti pupečník a  matku i s holčičkou pak přepravili do nemocnice, kde holčičku umístili do inkubátoru. Pohraniční stráž ale tento případ dodnes nekomentuje.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme