Polský úřad nebude řešit zveřejnění totožnosti oběti zneužívání novináři. Chlapec spáchal sebevraždu

Polský úřad pro ochranu osobních údajů se nebude zabývat případem zveřejnění informací o obětech sexuálního zneužívání. Jednou z nich byl i nezletilý syn opoziční poslankyně. Několik týdnů po zveřejnění materiálů Mikołaj spáchal sebevraždu.

Štětín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně Magdalena Filiksová, jejíž syn byl jednou z obětí zneužívání

Poslankyně Magdalena Filiksová, jejíž syn byl jednou z obětí zneužívání | Zdroj: Profimedia

Ředitel Úřadu pro ochranu osobních údajů Jan Nowak řekl, že prošetření nespadá do jeho pravomocí. Podle něj orgán nemá právní základ pro vedení řízení ve zmíněném případu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský úřad pro ochranu osobních údajů se nebude zabývat případem zveřejnění informací o obětech sexuálního zneužívání. Jednou z nich byl i nezletilý syn opoziční poslankyně.

Je totiž potřeba posoudit, zda šlo o svobodu projevu a přístupu k informacím, nebo jestli se autor materiálu už dopustil porušení ochrany osobních údajů, tedy tzv. GDPR. Podle Nowaka by o tom měl rozhodnout příslušný soudu, v tomto případě soud ve Štětíně.

V případu se jedná o to, že novinář rádia Štětín Tomasz Duklanowski a provládní televize TVP zveřejnili informaci z kauzy sexuálního zneužívání dětí. Toho se dopustil blízký spolupracovník opoziční strany Občanská platforma.

Na konci minulého roku, když byla informace zveřejněna, byl muž již ve vězení. Případ byl tedy soudně uzavřený. Novinář tehdy zveřejnil, že oběťmi byly i děti známé opoziční poslankyně ze Štětína Magdaleny Filiksové, což je velmi konkrétní informace. Lidé už si pak mohli dohledat, že šlo právě o Mikolaje.

Po zveřejnění se strhla nenávistná kampaň, jak proti opozici, tak proti rodině Filiksové. Mikolaj poté spáchal sebevraždu.

Syn polské političky spáchal sebevraždu. Stal se obětí sexuálního zneužití, jejichž popis zveřejnila média

Číst článek

Jeho matka to oznámila o týden později. Policie vyloučila účast další osoby. Stále ale šetří, jestli patnáctiletého chlapce k sebevraždě nemohl někdo nabádat.

Reakce úřadů

Polská rada pro rozhlasové a televizní vysílání k případu zatím nepřijala společné stanovisko. Předseda rady Maciej Świrski před časem uvedl, že jeho úkolem není vysvětlovat okolnosti smrti chlapce, ale úlohu médií.

Dodal, že případ vyšetřují už od prosince, kdy byly materiály zveřejněny, ale že se nebudou rozhodovat pod tíhou emocí.

Usnesení už ale přijalo rádio Štětín. Jeho programová rada jednání novináře Duklawského odsoudila, bylo to ale těsné, pro bylo osm radních a proti sedm. Rada navíc nerozhodla o jeho propuštění, což měli někteří její členové navrhovat.

Změna zákona?

Šéf státní komise pro vyšetřování případů sexuálního zneužívání dětí Błażej Kmieciak navrhuje, aby zákon rozlišoval nový typ trestné činnosti. Tou by bylo jednání směřující k zpřístupnění informací o obětech sexuálních trestných činů.

Měl ochránit děti před sexuálními násilníky. Vznik registru delikventů se ale zadrhl

Číst článek

Právě zmíněná komise se případem smrti Mikolaje Filikse zabývá. O kauze léta totiž nikdo nevěděl. Vyšetřování i následné odsouzení predátora proběhlo v tichosti, což je u dětí či nezletilých zvláště potřeba. Chrání se tak jejich zájem a práva.

Novináři se tedy v daném případě dopustili porušení práva dětí, aby jejich totožnost nebyla zveřejněna.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme