Pompeo podepsal dohodu o prohloubení spolupráce s Polskem, ta do země umožní poslat další vojáky

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v sobotu podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další tisícovku amerických vojáků na základny do Polska. Informovala o tom polská média. V současnosti je v Polsku asi 4 500 amerických vojáků, kteří mají spolu s dalšími jednotkami NATO v Pobaltí odradit Rusko od případné agrese.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo (vlevo) s polským premiérem Mateuszem Morawieckým | Foto: AP, Janek Skarzynski | Zdroj: ČTK

Za Polsko podepsal dohodu o posílení obranné spolupráce ministr obrany Mariusz Blaszczak. Slavnostní ceremonie se zúčastnil i prezident Andrzej Duda, s nímž bude Pompeo nyní jednat.

Vliv Ruska na dostavbu Dukovan by podkopal nezávislost Česka, řekl ministr zahraničí USA Pompeo

Číst článek

Už v sobotu ráno se americký ministr zahraničí setkal s premiérem Mateuszem Morawieckým, později má na programu jednání s šéfem polské diplomacie Jackem Czaputowiczem.

V současnosti je v Polsku asi 4 500 amerických vojáků. Stálou základnu ale USA v zemi nemají. O její zřízení polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) dlouhodobě usiluje. V roce 2018 Varšava navrhla, aby se chystaná základna jmenovala na počest amerického prezidenta Fort Trump (Pevnost Trump).

Na základě v sobotu podepsané dohody se do Polska přesune část velení pátého sboru americké armády. Spadat pod něj budou všechny americké jednotky na východním křídle NATO.

Dohoda ale především Spojeným státům umožní vyslat do Polska další tisícovku vojáků. Podle agentury AP totiž na jejím základě Američané získají přístup k dalším polským vojenským zařízením. Smlouva rovněž stanovuje vzorec, podle kterého se Washington a Varšava budou dělit o náklady na americkou přítomnost v zemi.

Pohyb amerických jednotek

Na konci července ministr obrany USA Mark Esper oznámil, že USA stáhnou z Německa zhruba 12 000 z 36 000 svých vojáků. Zhruba 5 600 z nich má zůstat v Evropě. Část z nich se podle agentury AP přesune právě do Polska.

Jednotky NATO v Polsku a Pobaltí mají rozptýlit znepokojení východního křídla aliance z Ruska po anexi Krymu a rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny na jaře 2014.

Pompeo do Polska zavítal na závěr své středoevropské cesty. Turné zahájil v úterý v Česku, následovaly zastávky ve Slovinsku a Rakousku. Kromě setkání s polskými představiteli má v sobotu na programu také účast na ceremonii u příležitosti stého výročí bitvy u Varšavy, v níž polští vojáci porazili ruskou bolševickou armádu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme