Polsko ustupuje od blokování euroústavy

Polsko už nebude blokovat přijetí ústavy Evropské unie. Nepovažuje teď za nezbytné udržení dohod z Nice, které mu zajišťovalo silnou pozici, kdy mělo mít téměř tolik hlasů jako Německo a Francie. Po nedávném vítězství španělských socialistů Madrid změnil kurz a Varšava zůstala osamocena, proto mění názor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Polsko už netrvá na svých požadavcích, kvůli kterým nedávný summit Evropské unie skončil fiaskem. Právě Polsko spolu se Španělskem zablokovaly návrh, který měl zredukovat jejich hlasovací práva. Obě země chtěly zachovat systém stanovený Smlouvou z Nice v roce 2000, protože jim dával po 27 hlasech, zatímco Paříži a Berlínu přiznával jen po 29 hlasech.

Varšava nyní souhlasí se snížením své hlasovací váhy. Premiér Leszek Miller po setkání se spolkovým kancléřem Gerhardem Schröderem potvrdil ochotu ke kompromisu a považuje ho za možný, musí ale Polsku zajistit důstojnou pozici při rozhodovacích mechanismech.

Konventní verze ústavy navrhuje, aby se v Radě ministrů rozhodovalo takzvanou dvojí většinou - nadpoloviční většinou států, které mají zároveň 60 procent populace EU. Německo minulý týden vyjádřilo ochotu přistoupit na rozhodování dvojí stejnou většinou ve výši 55 procent, což už neumožňuje blokovat přijetí rozhodnutí třem největším zemím unie.

Miller přiznal, že Polsko už nechce způsobit svým postojem krach diskuze i euroústavě. K přijetí ústavy byl tedy učiněn zásadní krok, neboť změna polského stanoviska má klíčový význam. Šance na přijetí ústavy do konce června se tak po dnešku výrazně zvýšila.

Miroslav Karas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme