Polsko uvažuje o americké protiraketové obraně na svém území

Systémy protiraketové obrany Spojených států mohou být rozmístěny na území Polska. Podle listu Gazeta Wyborcza o tom uvažuje nová polská vláda. Šlo by o dvě velké radarové a raketové základny v jižním a východním Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velká radarová anténa na ostrůvku Altair | Foto: Kwai Web

Záleží nám na tom, aby se Polsko stalo součástí takzvaného třetího štítu radarového zaměření a ničení raket protivníka, tuto větu našla Gazeta Wyborcza v té části programového prohlášení nové vlády, kterou premiér Kazimierz Marcinkiewicz v parlamentu nepřečetl.

Třetí štít je částí systému obrany Spojených států proti napadení íránskými, severokorejskými nebo syrskými raketami. Washington uvažoval o zřízeních základen v České republice, Maďarsku nebo v Polsku. Podle listu si vybral Polsko - svědčí o tom intenzivní tajná jednání zástupců ministerstev obrany a zahraničí v poslední době.

Základny má za několik set milionů dolarů vybudovat koncern Boeing, který na jaře otevřel v Polsku svou kancelář. Spojené státy mají už dvě takové základny - v Kalifornii a na Aljašce. Bez třetího pilíře v Evropě jsou ale neúčinné.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme