Polsko už nechce druhou stoličku na nedělním summitu EU

Polští politici se už dohodli a netrvají na dvou stoličkách u jednacího stolu na nedělním neformálním summitu Evropské unie. Do Bruselu nakonec poletí jen premiér Donald Tusk. Původně chtěl letět také prezident Lech Kaczyński, ačkoli pozvání bylo jen pro jednu osobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér a prezident Donald Tusk a Lech Kaczyński | Foto: www.kprm.gov.pl

České předsednictví EU si může oddechnout. Polští politici se nebudou přetahovat o židle za jednacím stolem. Na summit do Bruselu poletí pouze premiér Tusk.

"Tyto záležitosti se týkají financí a za ty je zodpovědná vláda. Je proto logické, že na summit poletí premiér. To ale neznamená, že prezidenta tyto věci nezajímají," uvedl vládní mluvčí Michal Kamiński.

Původně polská vláda požádala české předsednictví Unie o dodatečnou židli při jednacím stole na nedělním summitu Evropské unie v Bruselu. Polsko totiž měli zastupovat prezident i premiér, kteří se už tradičně nemohli dohodnout, kdo z nich je důležitější.

Média v této souvislosti spekulovala o tom, že české předsednictví Unie záměrně pozvalo pouze jednoho zástupce z každé členské země. Podle polské televize tím chtěl premiér Mirek Topolánek vyloučit účast prezidenta Václava Klause.

Bratr polského prezidenta, šéf opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński dnes ostře kritizoval vládu za bezmocnost vůči krizi. Doporučil, aby se vláda přestala zabývat zavedením eura, které je dnes nereálné, a začala řešit situaci polských nezaměstnaných.

Přečtěte si o sporech premiéra a prezidenta:
Polští politici budou dnes hledat protikrizová opatření
Polský prezident vyzývá k rekonstrukci vlády
Polská vláda slaví své první narozeniny
Na mimořádný summit EU tentokrát přijíždí jen jeden polský zástupce
Spor o kompetence skončí u soudu
Spory mezi polským prezidentem a premiérem vrcholí
Spory mezi polskou vládou a hlavou státu pokračují
Polský prezident kritizuje zahraniční politiku vlády
Polská vláda hledá způsob, jak vládnout bez zákonů

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme