Polsko váhá, zda zveřejnit jména udavačů Jana Pavla II.

V Polsku pokračuje diskuse o tom, zda zveřejnit jména agentů, kteří donášeli tajné policii na Karla Wojtylu, pozdějšího papeže Jana Pavla II. To, že bývalá komunistická policie infiltrovala nejvyšší církevní kruhy, není v Polsku žádným tajemstvím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leon Kieres, šéf Institutu národní paměti, který spravuje svazky bývalé tajné služby, ale oznámil, že zná jména vysokých katolických hodnostářů, kteří na Karla Wojtylu donášeli. Část politické scény požaduje okamžité zveřejnění těchto jmen.

Šéf Institutu národní paměti tato jména nesmí zatajovat. Buď má říci celou pravdu, nebo nemá říkat nic, domnívá se šéf pravicové opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. Jiní politici ale namítají , že nyní - nedlouho po smrti Jana Pavla II. - není právě vhodná doba.

"Pravdu je třeba zveřejnit, právě teď je ale ten nejhorší moment. Měli jsme to udělat dříve, nebo musíme chvíli počkat, protože to je záležitost, která se emociálně dotýká mnoha lidí," upozorňuje sociální demokrat Tomasz Nalez.

Podle postkomunistické vládnoucí levice se pravicová opozice snaží využít i tohoto citlivého tématu v předvolebním boji.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme