Konferenci ve Varšavě doprovodila demonstrace proti Íránu. Podle médií za ní stojí modžáhedové

Několik stovek demonstrantů, hlavně íránského původu, vyzývalo ve středu ve Varšavě ke svržení režimu v Teheránu a ke změnám v Íránu, informovala polská média. Demonstranty podpořil bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani. Na místě byly vidět i transparenty kontroverzní opoziční organizace Lidoví modžáhedové, napsal list Dziennik na svém webu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek demonstrantů, hlavně íránského původu, vyzývalo ve středu ve Varšavě ke svržení režimu v Teheránu | Foto: Jedrzej Nowick | Zdroj: Agencja Gazeta/Reuters

Giuliani na tiskové konferenci před demonstrací zdůraznil, že Írán je „největším státním sponzorem terorismu na světě“. Ajatolláhy vládnoucí v Teheránu označil za „vrahy“ a kritizoval je za nedodržování lidských práv, a to zejména žen. Odmítl ale spekulovat, zda a jak mezinárodní konference, začínající ve středu večer ve Varšavě, ovlivní politiku Teheránu.

‚K úžasu Ameriky dospěla revoluce do svého 40. roku.‘ Výročí slavily v Teheránu statisíce Íránců

Číst článek

Konference o bezpečnosti na Blízkém východu začne ve středu večeří v Královském zámku v centru Varšavy, vlastní jednání jsou naplánována na čtvrtek. Oficiálně je hlavním tématem konference „mír a stabilita na Blízkém východě“, ale Američané a Izrael od počátku zdůrazňují, že hlavním tématem je Írán, poznamenal Dziennik.

Pence, Kushner i Netanjahu

Kromě šéfa americké diplomacie Mika Pompea, který do Varšavy přicestoval již v úterý, se fóra zúčastní i americký viceprezident Mike Pence, poradce Bílého domu Jared Kushner a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Demonstraci u Národního stadionu, kde má konference ve čtvrtek jednat, svolala Národní rada íránského odporu, považovaná ale podle serveru Onet.pl za „fasádu“ kryjící Lidové modžáhedy. Tedy ozbrojenou organizaci spojující odpor k Západu, krajní levičáctví a islamismus, která před 40 lety napomohla k íránské revoluci a podílela se na obsazení velvyslanectví USA v Teheránu, než přešla na stranu iráckého diktátora Saddáma Husajna.

Až poté, co odhalili Západu íránský jaderný program, začali být modžáhedové vyškrtáváni ze seznamů teroristických organizací. Nyní se prezentují jako demokratická alternativa k režimu ajatolláhů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme