‚Židé ven z Polska,‘ znělo loni na pochodů nacionalistů. Varšava ho letos zakázala

Varšavská primátorka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová ve středu zakázala pochod radikálních nacionalistů. Ten byl nachystaný na sté výročí opětovné nezávislosti Polska, tedy na neděli 11. listopadu. Organizátoři se mohou proti zákazu odvolat k soudu, uvedla na svém webu polská televize TVN 24.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polskou metropolí loni prošel pochod nacionalistů, na který podle policie přišlo 60 tisíc lidí | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Zakázala jsem pochod nezávislosti. Přijala jsem toto rozhodnutí, které jsem osobně podepsala. Varšava si už dost vytrpěla kvůli agresivnímu nacionalismu," prohlásila Gronkiewiczová-Waltzová.

Polskou metropolí prošel pochod nacionalistů. Podle policie přišlo 60 tisíc lidí

Číst článek

„Máme odpovědnost vůči obyvatelům, naší povinností je zajistit bezpečnost,“ odpověděla novinářům na otázku, zda je v její pravomoci danou akci zakázat. „Existuje soudní kontrola nad rozhodnutím (města), mohou se tedy během 24 hodin odvolat k soudu," dodala.

Uvedla také, že ještě v červnu se obrátila na ministra vnitra Joachima Brudzińského ohledně společného zajištění bezpečnosti během oslav 11. listopadu, ale její dopis zůstal bez ministrovy odpovědi. Podle radnice by bylo překvapivé, kdyby příslušné bezpečnostní složky dovolily, aby se navzdory zákazu pochod konal.

Varšavská primátorka pochází z opozičních řad. Nicméně i polský prezident Andrzej Duda oznámil, že se pochodu 11. listopadu nezúčastní, ačkoliv původně měl opačný záměr. Nezúčastní se ani vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), připomněla TVN 24.

‚Bílá síla‘ a ‚Sieg Heil‘

Během loňského pochodu, kterého se podle policie zúčastnilo na 60 tisíc lidí, se objevily kontroverzní transparenty typu „Evropa jen pro bílé“ či „Všichni různí, všichni bílí“ a zněla hesla typu „Sieg Heil“, „Bílá síla" nebo „Židé ven z Polska".

Polskou metropolí loni prošel pochod nacionalistů, na který podle policie přišlo 60 tisíc lidí | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Varšavská prokuratura kvůli tomu stále vede vyšetřování kvůli podezření z propagace fašismu a vyvolávání rasové, etnické či náboženské nenávisti. Policie zadržela 45 aktivistů, kteří organizovali protidemonstraci a blokovali pochod nacionalistů.

Podle deníku Gazeta Wyborcza se letošního pochodu v polské metropoli hodlali zúčastnit zástupci krajní pravice z dalších evropských zemí, například italští neofašisté.

K účasti na pochodu naopak podle týdeníku Do Rzeczy vybídly odbory Solidarita, blízké nynější vládě. Mluvčí Solidarity Marek Lewandowski výzvy k odvolání účasti odborářů odmítl a prohlásil, že pochod je „výrazem vlastenectví a lásky k vlastní zemi“ a že „pokud někdo pokládá pochod za fašistický, je idiot a nemá smysl s ním polemizovat“.

Polskou metropolí loni prošel pochod nacionalistů, na který podle policie přišlo 60 tisíc lidí | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme