Polský prezident jmenoval novou vládu. Premiérem bude Morawiecki, stejní zůstávají i klíčoví ministři

Polský prezident Andrzej Duda v pátek oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní premiér Mateusz Morawiecki. O důvěře dvacetičlennému kabinetu bude podle televize TVN 24 hlasovat Sejm, tedy dolní komora parlamentu, nejspíš už 19. listopadu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Duda (vlevo) jmenoval Mateusze Morawieckého premiérem | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Po parlamentních volbách konaných 13. října se v Polsku u moci udržela dosud vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), k níž se hlásí i Morawiecki. Ve 460členném Sejmu má hlasy 235 poslanců. Určitou komplikací pro ni ale může být, že ztratila většinu, byť těsnou, v horní komoře parlamentu, Senátu.

Polsko se ničí, u moci je toxicky antievropská a xenofobní garnitura, říká disident Michnik

Číst článek

Morawiecki měl o složení své nové vlády jasno už minulý pátek, tedy s týdenním předstihem před tím, než ho tímto úkolem ve čtvrtek pověřil prezident. S malými změnami jde v zásadě o staronový kabinet - klíčová ministerstva obrany, vnitra, spravedlnosti, zemědělství a zahraničí povedou stejní lidé. Ministerstvo financí má nového šéfa, jímž je dosavadní náměstek ministra Tadeusz Kościński.

V křesle vicepremiérů jsou nadále Jarosław Gowin a Piotr Gliński. Obranu bude znovu řídit Mariusz Błaszczak, vnitro Mariusz Kamiński a resort diplomacie Jacek Czaputowicz. Ministrem zemědělství zůstává Jan Krzysztof Ardanowski a ministrem spravedlnosti Zbigniew Ziobro.

Neobsazené je prozatím křeslo ministra sportu. Proto tento resort dočasně povede sám premiér, dokud se nerozhodne, komu jeho řízení nově svěří.

Morawiecki má nyní dva týdny na to, aby parlament seznámil s programem vlády a požádal poslance o vyslovení důvěry. Zatím se počítá s tím, že tak učiní příští týden v úterý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme