OBRAZEM: Poláci si užívají uvolnění opatření. Ožily zahrádky restaurací, návštěvníky přivítala i muzea

Poláci o víkendu vyrazili do právě otevřených zahradních restaurací a také do muzeí, která byla ze soboty na neděli otevřené v rámci Evropské noci muzeí. V Polsku také v sobotu přestala platit povinnost nosit venku roušky. Od dubna nových případů nákazy koronavirem v zemi výrazně ubývá a vláda proto uvolňuje restrikce.

Od stálého zpravodaje Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Varšavě pojali otevření zahrádek jako Silvestra nebo start kosmické lodi a úderem půlnoci ožily náplavky kolem Visly i další oblíbená místa mládeže – Spasitelovo náměstí nebo prostranství kolem Paláce vědy a kultury.

Ve starobylé Toruni přivítali otevření zahrádek klidněji. Zaměstnanci restaurací tam v pátek ještě na poslední chvíli vylepšovali letní terasy vytažené hluboko do historického náměstí. V poledne se zaplnily všechny až do posledního místa. Sousední stůl ale musí být volný s minimálně metrovým prostorem vedle.

Přehrát

00:00 / 00:00

V celém Polsku se otevřely zahrádky restaurací. V noci na navíc otevřela řada muzeí. Natáčel Martin Dorazín

Například jedna skupinka turistů přijela ze severního Polska a oslavovala také druhou vakcinaci, ačkoliv podle svých slov ještě nevědí, co to s nimi udělá. Dodávají, že je pro ně otevření zahradních restaurací a teras především návratem ke svobodě. Další pár ve frontě poznamenal, že čekali opravdu dlouho a dočkat se nemohli.

Do Toruně se vrátil také turistický ruch. Průvodci provádějí první skupiny lidí. Večer mnozí vyrazili do muzeí – otevřený byl například rodný dům astronoma Mikuláše Koperníka. Nejobléhanějším muzeem bylo to o výrobě, historii a tradici perníků. Podle průvodkyně je expozice nyní trochu omezená, ale ve městě je otevřených celkem pět muzeí, včetně nového v pevnosti a muzea cestovatelů. Radost z otevřených zahrádek i muzeí ale ukončil liják.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme